Poniżej prezentujemy 10 błędów w ogrodnictwie, które mogą poważnie utrudnić nasze dalsze działania ogrodnicze. W większości dotyczą one ogrodników-amatorów, pasjonujących się zielenią, jednak nie posiadających profesjonalnej wiedzy, jak tę zieleń i przestrzeń organizować. Warto uczyć się na cudzych błędach, by niepotrzebnie ich potem nie powielać.

1. Brak projektu ogrodu

Brak projektu i chaotyczne podejście do urządzania ogrodu to najczęstszy błąd popełniany przez ogrodników-amatorów. Co więcej, jest on bardzo dotkliwy dla roślin, ponieważ brak planu może powodować sadzenie obok siebie roślin o różnych wymaganiach, a dalej częste ich przesadzanie. Powoduje to bałagan, ogród wygląda niechlujnie, wymaga dodatkowej pracy i nakładów, bo rośliny traktowane w ten sposób nie zawsze są w stanie przeżyć.

2. Nieplanowanie użyteczności

Pozostawienie użytecznych elementów ogrodu do zaplanowania przypadkowi lub niewprawnym fachowcom to prawdziwy dramat. O ile pierwsze rozwiązanie może się okazać dość dobre w ostatecznym rozrachunku, to drugie wyjście zdecydowanie nie. Niewygodne ścieżki prowadzące donikąd nawet jeśli są piękne i doskonale prezentują się na planach, i tak powodują, że trawa będzie wydeptywana, a z nich nikt nie będzie korzystał. Planując ogród, pomyśleć warto też o takich elementach jak plac zabaw, nawet jeśli dzieci są bardzo małe, oraz grill. Wyznaczenie odpowiedniego miejsca dla dzieci sprawi, że nie posadzimy tam bardzo wrażliwych, drogich albo trujących roślin. Jeśli brakuje nam chwilowo funduszy na wdrożenie wszystkich planów, to możemy posiać na takim miejscu trawę, którą później łatwiej zmienić w wymarzony kącik niż perfekcyjne rosarium, oczko wodne czy skalniak.

3. Nieuwzględnienie udogodnień już w projekcie

Warto wziąć pod uwagę rozwój ogrodu, a także różnorodne ułatwienia, które zamierzamy zainstalować w ogrodzie. Najpierw załóżmy automatyczne systemy nawadniania, czy pompy ciepła, a dopiero później zadbajmy o idealne trawniki.

4. Ochrona roślin przed dziećmi i zwierzętami - i na odwrót

Jeśli w domu jest małe dziecko, to jego bezpieczeństwo zawsze stoi na pierwszym miejscu – dlatego tez projektując ogród, od razu skreślić należy z planów rośliny piękne, ale przede wszystkim rośliny trujące czy kolczaste, które mogą wyrządzić dziecku krzywdę. W wypadku domowych pupilów to raczej rośliny trzeba chronić przed ich działaniami – psy potrafią stratować rośliny rosnące na drodze ich stałych tras biegnących po posesji, często zdarza się też, że na toaletę wybierają sobie one określone miejsce, niszcząc zasadzone tam rośliny. Dobrze jest wygrodzić część przydomowego terenu wyłącznie do dyspozycji zwierząt i zrezygnować tam z ambitnego ogrodnictwa, skupiając się jedynie na dbaniu o trawę.

5. Realizacja ogrodu w całości po zakończeniu budowy

Część prac ogrodniczych można wykonywać już w trakcie budowy domu – chodzi szczególnie o sadzenie żywopłotu. Jeśli chcemy cieszyć się naturalną barierą odgradzającą nas od posesji sąsiadów lub pobliskiej ulicy, możemy zasadzić rośliny w momencie rozplanowania położenia domu na działce. Jedynym warunkiem jest uprzednie zaplanowanie miejsc składowania materiałów oraz odpowiednich ciągów komunikacyjnych – w innym wypadku część roślin może zostać zniszczona przez robotników.

6. Niedostosowanie roślin do warunków w ogrodzie

Nasz ogród jest paloną słońcem patelnią, a my upieramy się żeby rosły tam ogromne paprocie – niestety,  nie ma szans, bo są to rośliny cieniolubne i wymagające wilgoci. Mieszkamy w górach, trzaskające mrozy to coroczne doświadczenie, a 2 metry śniegu ma Boże Narodzenie to już norma? Powinniśmy pogodzić się z tym, że egzotyczne rośliny i wrażliwe gatunki nie będą dla nas dobrym rozwiązaniem. Jeśli będziemy uparcie sadzić w ogrodzie rośliny, których wymagania kłócą się z warunkami, jakimi dysponujemy, narażamy się tylko na stratę pieniędzy.

7. Nieuważne koszenie

Jeden z najgorszych problemów podczas pielęgnacji to przypadkowe niszczenie młodych roślin podczas koszenia trawników. Niestety problem jest powszechny i u początkujących ogrodników powoduje spore straty. Na szczęście jest na to prosta rada – najmniejsze rośliny, dla których zagrożenie jest największe, warto osłonić drobną siatką rozpiętą na kilku palikach. Gdy roślina podrośnie, można usunąć zabezpieczenie.

8. Częste zmiany koncepcji

Zmiany w ogrodzie nie są złe, jednak pod jednym warunkiem – nie można „przemeblowywać” ogrodu co roku. Rośliny po przesadzeniu przez jakiś czas muszą przyzwyczajać się do nowego miejsca, są słabsze i bardziej wrażliwe na choroby i szkodniki. Po przesadzaniu szybciej też marnieją, więc pomijając ciężką pracę, z jaką wiąże się zmienianie istniejącego ogrodu na inny, warto ponownie przemyśleć ten pomysł, by nie stracić ulubionych roślin.

9. Zagęszczenie roślin przy sadzeniu

Sadząc malutkie krzaczki czy drzewka, często nie zdajemy sobie sprawy, że za kilka lat wyrosną z nich potężne rośliny. Koniecznie pamiętać należy, że po niedługim czasie rośliny zaczną walczyć ze sobą o miejsce, składniki pokarmowe, będą zasłaniać siebie nawzajem, a najsłabsze mogą zmarnieć. Wkrótce okaże się, że konieczne będzie przesadzanie roślin, co wymaga sporo czasu, umiejętności i siły.

10. Posadzenie razem bardzo różnych roślin

Posadzenie koło siebie roślin wymagających różnych warunków, rodzajów gleby czy nawożenia z pewnością okaże się zgubne dla części z nich. Warto przeglądać foldery informacyjne zawierające informacje o wymaganiach konkretnych okazów, by uniknąć w przyszłości niemiłych niespodzianek. Nie tylko ładna kompozycja ma znaczenie, ale też równomierny rozwój roślin, a w konsekwencji piękno ogrodu.

Enhanced by Zemanta

Autor: Ogrody Jagram