Od kilku lat zaobserwować można coraz wyraźniejszy trend eko przy zakupach bożonarodzeniowych drzewek – odchodzimy od sztucznych choinek, coraz częściej kupujemy drzewko, które nie tylko jest żywe, ale po świętach będzie zdobić nasz ogród.

Niestety przesadzanie iglaków do ogrodu nie zawsze się udaje. Zobacz, na co trzeba zwrócić uwagę, by szansa na przyjęcia się drzewka była możliwie jak największa.

Wybór gatunku

Najpopularniejsze gatunki drzew iglastych kupowanych na święta to świerk (najlepszy będzie srebrzysty lub pospolity), jodła (przede wszystkim odmiana kaukaska oraz szlachetna), czasem spotyka się także sosnę wejmutkę oraz różne odmiany mniejszych iglaków.

Wybór konkretnej rośliny

Roślina musi być zdrowa i silna, by przetrwała gwałtowne zmiany temperatur oraz przesadzanie, bryła korzeniowa powinna być gęsta i zwarta.

Wybór sprzedawcy

Szansa na przyjęcie się rośliny w ogródku rosną, gdy jest ona dobrze ukorzeniona, hodowana przez profesjonalistę od siewki w niewielkim pojemniku, a nie po prostu wykopana przed świętami i wsadzona do doniczki.

Odpowiednie traktowanie

Iglaka trzeba chronić przed przesadnym ciepłem i regularnie podlewać, lepiej żeby nie stał w domu dłużej niż dwa tygodnie, potem należy przenieść go w nieogrzewane miejsce na resztę mroźnych miesięcy, a w marcu lub kwietniu wystawić na podwórko, by się zahartował. Zabójcze dla choinek w doniczkach jest ogrzewanie podłogowe, warto postawić wtedy drzewko na wyższej podstawce lub stoliku.

Sadzenie

Bożonarodzeniowe drzewko sadzić należy co najmniej miesiąc po wystawieniu na dwór; wybór miejsca zależy przede wszystkim od gatunku, bo wrażliwe rośliny powinno się sadzić w miejscach bardziej osłoniętych, generalnie rzecz biorąc iglaki nie mają specjalnych wymagań glebowych i dobrze rosną w większości ogrodów.

Po sadzeniu

Rośliny trzeba w pierwszym roku regularnie i obficie podlewać i nawozić, bo w nowym miejscu mogą mieć trudności, żeby zdobyć odpowiednią ilość niezbędnych składników samodzielnie.

W momencie, kiedy starać się będziemy dopełnić powyższych warunków, nasze szanse na uratowanie bożonarodzeniowej choinki wzrosną. Niestety, nawet przesadna dbałość nie daje gwarancji sukcesu. Mimo wszystko warto zdecydować się na choinkę w doniczce, by móc jej dać później nowe życie w ogrodzie. Oprócz niewątpliwych korzyści ekologicznych kupowanie choinki w doniczce to także okazja, by wzbogacić szatę roślinną w naszym ogrodzie.

[zdjęcie: Kelmanix]

Ogrody Jagram