szklarnia_victorian

Chłód, mróz i szalejący wiatr nie są sprzymierzeńcami naszych plonów w przydomowych szklarniach. Ale nie musimy rezygnować ze szklarni w zimowe miesiące. Czysta i dobrze osłonięta szklarnia pozwoli na swobodny rozwój naszym roślinom nawet zimą.

Oczywiście, będzie to wymagało od nas trochę wysiłku, by utrzymać w niej ciepło, jednak gama rozwiązań na pewno okaże się bardzo pomocna. Wśród nich znajdziemy także wyjście ekologiczne.

Ogrzewanie wodą - poradnik:

1. Recykling. Zbierajmy latem i wiosną plastikowe butelki, kubki po jedzeniu wraz z ich nakrętkami i pokrywkami.  Dobrze umyte przechowujmy do jesieni. Oczywiście, nawet zimą i jesienią można jeszcze uzbierać dość dużo takich naczyń lub ewentualnie poprosić rodzinę i znajomych o pomoc.

2. Nasłonecznienie. Kolejny krok to sprawdzenie, która ze ścian naszej szklarni jest najbardziej nasłoneczniona. Następnie należy zmierzyć wielkość ściany i wielkość pojemników, którymi dysponujemy – w ten sposób dowiemy się, ile pojemników będzie niezbędnych, by przykryć całą tę ścianę. Pojemniki umieszczamy na odpowiednio przymocowanych w tym celu półkach. Być może będziemy musieli wybudować lub kupić nawet parę półek, których wcześniej nie braliśmy pod uwagę.

3. Woda Każdy z pojemników powinniśmy napełnić wodą z kranu. Wodę należy zafarbować na czarno – farba może być w dowolnym wydaniu, jakim tylko dysponujemy. Najlepiej dodać tylko tyle farby, żeby woda zmieniła kolor na czarny. Całość zmieszajmy, a pojemniki zamknijmy. 4. Ustawiamy opakowania na wyżej wzmiankowanych półkach, wzdłuż najbardziej nasłonecznionej ściany. Postarajmy się zakryć całą ścianę, a przynajmniej, o ile to możliwe, zakryjmy chociaż dwie trzecie, szczególnie w górnej części. W ciągu dnia butelki z wodą będą się nagrzewać, a nocą, gdy zrobi się już naprawdę zimno, oddadzą to ciepło roślinom, pomagając utrzymać wyższą temperaturę w szklarni.

Warto wypróbować tak nietrudny i ekologicznie bezpieczny sposób. Nie dość, że poddamy nasze, często plastikowe, opakowania recyklingowi, to dodatkowo zrezygnujemy z ogrzewania szklarni prądem lub gazem. Na pewno nasza szklarnia stanie się powodem do dumy.

Jagram Ogrody