kwiaty wiosenne

Kwiecień to tak naprawdę prawdziwy początek sezonu ogrodniczego – wreszcie po zimowym uśpieniu przyroda budzi się do życia, rozwijają się pąki na drzewach i krzewach, pojawiają się pierwsze kwiaty, z ziemi wyrastają wczesne rośliny, które nieodmiennie kojarzą się z wiosną -  nowalijki, świeża trawa. Kwiecień jest jednak także miesiącem wytężonej pracy dla ogrodników – jeśli chcemy cieszyć się przez cały sezon z piękna ogrodu, to na wiosnę trzeba się szczególnie przyłożyć do jego pielęgnacji.

Najważniejsze w kwietniu jest wykonanie prac związanych z realizacją planów i projektów przygotowywanych zimą. Zaopatrzenie się wcześniej w wymarzone rośliny i nasiona, tworzenie rozsady i flanc oraz coraz ładniejsza pogoda spowodują z pewnością, że nabierzemy chęci by zająć się ogrodem. Powoli można więc już wysadzać flance i sadzonki odpornych na przymrozki kwiatów jednorocznych oraz wieloletnich, takich jak bratki, niezapominajki, lewkonie, lwie paszcze, złocienie oraz stokrotki. W kwietniu można też wysiewać bardziej odporne rośliny wprost do gruntu. Spośród popularnych odmian  nadają się do tego: smagliczka, czarnuszka, maciejka, słonecznik, nagietki i chabry, dimorfoteki, godecja, groszek pachnący, powój trójbarwny, rezedy, wilce, ubiorek gorzki, nemofilia plamista, sanwitalia rozesłana, maczek kalifornijski oraz klarkia. Koniecznie należy pamiętać również o ogrodzie warzywnym – można już wysiać do gruntu niemal wszystkie planowane tam rośliny (m.in. marchewkę, pietruszkę, sałatę, szpinak, rzodkiewkę, koper, groch, bób, buraki), do tego dodamy dymkę oraz czosnek, jednak na wszelki wypadek trzeba przykryć rośliny włókniną dla ochrony przed zdarzającymi się jeszcze chłodniejszymi nocami. Przez cały kwiecień należy na bieżąco usuwać przekwitłe kwiatostany wiosennych roślin, pamiętając o pozostawianiu liści, by cebulki mogły spokojnie się rozrastać. Tym wiosennym miesiącem rozpoczynamy także sezon na koszenie trawy (patrz także: kompendium wiedzy o trawnikach) oraz usuwanie chwastów wieloletnich takich jak mniszek lekarski czy babka lancetowata. Jest to szczególnie ważne w przypadku tego pierwszego gatunku, gdyż da nam to duże szanse na uchronienie się przed nalotem dmuchawców rozsiewanych przez wiatr, a tym samym zawiązaniem nasion. Jeśli trawnik jest mocno zachwaszczony, warto rozważyć użycie selektywnego środka chwastobójczego działającego tylko na rośliny dwuliścienne.

Kwitnienie w ogrodzie

Koniecznie należy też zadbać o rośliny pozostające w domu. Warto nieco podnieść im temperaturę, doświetlić je i rozpocząć regularne podlewanie, nawożenie. Trzeba uważać jednak, by nie przegrzać zimujących roślin, pamiętając, że ostatecznie zostają one wystawione na dwór i narażone na wahania temperatur. Dodatkowo rozsadę przygotowywaną w domu warto zacząć hartować przed wysadzeniem w ogrodzie: co najmniej przez tydzień każdego dnia wystawiać rośliny na zewnętrzny parapet lub do ogrodu, by przyzwyczaiły się do panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. Z dnia na dzień należy przedłużać czas pozostawania rozsady poza domem, by ostatecznie posadzić rośliny w docelowym miejscu w ogrodzie. Kwiecień to jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku, kiedy przyroda rozbudza się po zimie, dając nam liczne wczesne kwiaty, symbolizujące wiosnę bazie i świeżą zieleń trawy. Czas wygospodarowany na doglądanie i pielęgnowanie ogrodu w tym okresie naprawdę się opłaci, dzięki niemu będziemy aktywniej uczestniczyć w przemianach i sami stopniowo otrząśniemy się z zimowego zastoju. [źródło zdjęć: bortescristian]

Autor: Ogrody Jagram