Luty w Ogrodzie

Podejmowane w lutym prace ogrodowe uzależnione są przede wszystkim od pogody – oczywiste jest, że gdy trzyma siarczysty mróz niechętnie zabieramy się za prace ogrodowe, podobnie w wypadku ogromnych śniegowych zasp.

Jednak pogoda jest nieprzewidywalna i już w lutym czasie zdarzają się naprawdę przyjemne dni, kiedy aż chce się wyjść na świeże powietrze i przygotowywać ogród do wiosennego przebudzenia.

Przycinanie drzewek

Najważniejszą z ogrodowych prac przeprowadzanych w lutym jest przycinanie drzew i krzewów – szczególnie tych, które cieszyć nas mają latem i jesienią obfitymi plonami. Drzewa owocowe należy przycinać właśnie w czasie, kiedy trwają jeszcze w zimowym letargu, dzięki temu nie będą one na wiosnę marnowały energii na rozwój pąków i kwiatów, na gałązkach, które przeznaczone są do wycięcia. Warto przyciąć wybujałe pędy z zeszłego roku oraz wyciąć cześć gałęzi z wnętrza korony – dzięki temu owoce będą miały więcej światła, a całe drzewo nie będzie nadmiernie obciążone. Warto dość radykalnie pozbyć się znacznej części zeszłorocznych przyrostów, ponieważ oszczędzimy sobie w ten sposób również pracy związanej z przerywaniem zawiązków w następnych miesiącach. Podobnie sprawa wygląda z krzewami owocowymi – warto przerzedzić w lutym porzeczki, agrest i borówki, pozostawiając jedynie najmocniejsze pędy, usuwając najstarsze, które już nie owocują.

Zadbaj o rośliny ozdobne

W lutym można również formować rośliny ozdobne, jednak jedynie te gatunki, które zrzucają liście na zimę. Jeśli nie ma mrozu w ciągu kilku tygodni lutego można powoli zabierać się za regulowanie zimozielonych żywopłotów, które trzeba obciąć, zanim pojawią się na nich nowe pąki, a także za przycięcie kwitnących krzewów. Koniecznym wyposażeniem ogrodnika przy tych czynnościach jest ostry sekator, maść gojąca dla ochrony świeżych ran oraz ewentualnie piła do usuwania większych gałęzi. Przycinając rośliny wiosną, w pierwszej kolejności pozbawiamy drzewa i krzewy pędów połamanych przez wiatr, śnieg i mróz, uszkodzonych i popękanych oraz takich, które gniją lub wykazują inne objawy chorobowe w dalszej kolejności usuwamy stare pędy – rośliny staną się zdrowsze i piękniejsze. Najważniejszym celem przycinania kwitnących drzew i krzewów jest odpowiednie ich uformowanie, doświetlenie poszczególnych części korony oraz pobudzenie do kwitnienia. Dzięki wszystkim tym zabiegom ogród będzie wyglądał na piękniejszy i bardziej zadbany. Inną konieczną czynnością, którą należy wykonać w lutym jest przegląd zimujących w domu roślin – kłącza, bulwy i cebulki trzeba uważnie przejrzeć, podobnie jak rośliny wodne w wypadku, gdy mamy staw. Należy pozbyć się wszystkich roślin, które gniją lub prezentują objawy jakiejkolwiek choroby, by ochronić pozostałe i przezimować ich możliwie najwięcej. Przy okazji warto sprawdzić poziom wody w pojemnikach, w których przechowujemy rośliny z oczka wodnego i w razie konieczności uzupełnić jej poziom.

Zaczynamy porządki!

Luty to również czas, kiedy warto zakończyć porządkowanie ogrodu – jeśli nie zostało to zrobione do tej pory należy wykarczować chore i zbędne rośliny, zarówno byliny, jak i drzewa i krzewy. Poza tym luty to również doskonały czas na zadbanie o kępy ozdobnych traw w ogrodzie – już teraz należy usunąć zeszłoroczne suche liście, formując dorodną kępę, która cieszyć będzie oczy wiosną i latem. Pozostawiając uschniętą trawę na zimę zapewniliśmy roślinie izolację, jednak teraz warto pozbyć się tego balastu, ponieważ przy cieplejszej zimie niedługo pojawić się mogą pierwsze nowe pędy i późniejsze prace mogłyby je uszkodzić.