Mostek

Jeśli nasz ogród jest wystarczająco duży i stawiamy w nim głównie na estetykę, znajdzie się w nim miejsce na różnego rodzaju dekoracje ogrodowe, niekoniecznie spełniające ważne funkcje.

Krasnale ogrodowe, małe płotki, niektóre pergole, a gdy jesteśmy także szczęśliwymi posiadaczami oczka wodnego, mostki, bez których nasz ogród może dawać radość, ale traci nieco na wyglądzie.

Dlaczego mostki?

Wśród dekoracji ogrodowych chcielibyśmy wiosną postawić właśnie na mostki, kładki, niewielkie przejścia, nadające naszej przydomowej przestrzeni lekkości, zdobiące, ale nie wyróżniające się za bardzo z całej kompozycji, harmonizujące z otaczającą przyrodą i charakterem ogrodu, będące naturalnym dopełnieniem jego wystroju. Mostki ogrodowe, choć głównie cieszą nasze oczy, mogą urozmaicić nam także czas spędzony w ogrodzie, a dla dzieci być dodatkowym miejscem zabaw. Zazwyczaj zbiornik wodny, jakim dysponujemy, jest raczej niedużych wymiarów. Powinniśmy zatem zadbać, by mostek również nie był zbyt wielki i zamiast zdobić ogród, nadmiernie go nie przytłaczał.

Jaki mostek wybrać?

W przypadku naprawdę niewielkich przejść oraz płytkich sadzawek możemy nawet zdecydować się na położenie kładki z kilku desek z mocnego, zaimpregnowanego drewna podpartych blokami kamienia lub ograniczyć się tylko do owych bloków. Dobór materiału, z jakiego powinien być wykonany nasz mostek, w głównej mierze zależy od tego, co dominuje w naszym ogrodzie. Oczywiście, jeśli nasze główne dekoracje w ogrodzie to meble z plastiku, zabudowany grill i drewniana huśtawka, ta zasada nie obowiązuje. Ale jeśli w naszym ogrodzie najwięcej znajdziemy impregnowanego drewna, wybór będzie jednoznaczny. Takie dopasowanie elementów pomoże nam uzyskać jednolitą całość, z której będziemy najbardziej zadowoleni. Osoba posiadająca smykałkę do różnych prac praktycznych zapewne sama zechce podjąć się budowy mostka. Jest to na tyle nieduży element architektury ogrodowej, że jego stworzenie w domowym zaciszu, nie powinno być trudne.

Jakie materiały najlepiej stosować?

Należy pamiętać jedynie o wysokiej jakości materiałach – zaimpregnowanych przed ciągłym kontaktem z wodą – o odpowiednim podparciu tejże dekoracji oraz dopasowaniu jej długości i wielkości do głębokości sadzawki – im poważniejszy zbiornik, tym poważniejsza budowla. Gdy decydujemy się na konstrukcje sklepowe, przemyślmy kwestię balustrady. Bardzo często mostki, jakie kupujemy u producenta lub dystrybutora, są większe, stabilniejsze, niż te zbudowane własnoręcznie, a jednocześnie wyższe, pozwalają nam z większej wysokości podziwiać piękno ogrodu. W takich przypadkach kwestia bezpieczeństwa jest decydująca – gwarantują nam je właśnie dobry, nieśliski materiał oraz mocna balustrada. Jeśli dodatkowo wzbogacimy staw pięknymi roślinami, jak lilie wodne, lub wpuścimy tam karasie, nasza przestrzeń zdecydowanie zyska na urodzie. Wzdłuż drogi prowadzącej do stawu, której przedłużeniem jest mostek ogrodowy, możemy posadzić rośliny dopełniające całości jak bukszpan, lawenda, szałwia, floksy, kosaćce. Te ostatnie będą też pięknie prezentować się wokół samego stawu, a krótka wycieczka kładką dzięki tym niewielkim dodatkom za każdym razem będzie dla nas miłym doświadczeniem.