Drzewa zimą Grudzień to czas odpoczynku dla ogrodnika oraz dla roślin w ogrodzie – za oknem o tej porze roku najczęściej panuje już zima, a śnieg otula rośliny białą pierzyną. Najważniejsze zajęcia w tym miesiącu to konserwacja narzędzi, regularny przegląd zimowych okryć wrażliwych na mróz gatunków oraz planowanie kolejnego sezonu.

Jesień to czas ogrodowych porządków, skupiamy się wtedy na oczyszczeniu grządek z niepotrzebnych już roślin, usuwamy także zbędne gałęzie drzew, kosimy i grabimy trawniki ostatni raz przed zimą, zbieramy liście, przekopujemy grządki, sadzimy i przesadzamy rośliny oraz przygotowujemy ogród do zimy.

Warto zaplanować wszystkie prace i zabrać się do nich w sposób zorganizowany – dzięki temu zajmą nam one mniej czasu, a najbardziej pilne zadania wykonamy na początku.

Kompostownik

Jeśli w ogrodzie nie ma jeszcze kompostownika, z pewnością warto się w niego zaopatrzyć. Własny naturalny nawóz to z jednej strony spora oszczędność, a z drugiej doskonały sposób wykorzystania resztek organicznych powstających w ogrodzie i gospodarstwie domowym. Można zdecydować się na samodzielne jego wykonanie lub, jeśli nie jesteśmy uzdolnieni manualnie, zdecydować się na gotowy niedrogi kompostownik. Jesień to dobry czas na początek przygody z kompostowaniem, ponieważ właśnie o tej porze roku w ogrodzie powstaje najwięcej odpadków, które nadają się do ponownego wykorzystania. Nawet jeśli kompostowanie to dla Ciebie czarna magia, nic nie szkodzi – zapoznaj się z naszym poradnikiem dla amatorów  i stwórz swój kompostownikjeszcze w tym roku!

Drewutnia

Zbliża się zima, dla właścicieli ogrodów i domów jednorodzinnych jest to przede wszystkim czas odpoczynku od prac wokół posesji i sezon grzewczy. Odwieczny problem z tym związany to składowanie drewna opałowego to natomiast.  Chcemy, by drewutnia była estetyczna i nie szpeciła ogrodu, nieduża i nie zajmowała zbyt wiele miejsca, solidna i wytrzymała lata użytkowania. Koniecznie musi również osłaniać drewno przed deszczem i wilgocią, ponieważ mokre szczapki nie chcą się palić. Drewno na zimę kupujemy często na długo przed rozpoczęciem sezonu jesienno-zimowego, by mieć pewność, że go nie zabraknie, dlatego też dość długo zajmuje ono miejsce w ogrodzie. Zamiast ustawiać sterty pod ścianami domu, warto zdecydować się na specjalny regał na drewno – jest on doskonałym rozwiązaniem i spełnia wszelkie wymagania stawiane przez użytkowników. Dodatkowo, w związku z tym, że drewno nie dotyka ścian, nie ma ryzyka, że tynk zamoknie, a całość zrobi się wilgotna ze względu na utrudnione parowanie. Drewniana konstrukcja w naturalnym kolorze pasuje do każdego ogrodu!

Sprzęty i narzędzia

Jesień to również czas kiedy trzeba zadbać o sprzęty codziennie używane przy pielęgnacji ogrodu. Warto umyć, zaostrzyć i pokryć olejem wszelkie metalowe narzędzia i umieścić je w miejscu osłoniętym od deszczu. Podobnie sytuacja wygląda z kosiarką, piłą do przycinania żywopłotu i innymi elektrycznymi narzędziami pomocnymi w ogrodzie. Gdzieś trzeba też przechowywać ziemię, nawozy i tego typu akcesoria niezbędne każdemu ogrodnikowi. Interesującym pomysłem, pozwalającym z jednej strony ładnie zagospodarować fragment ogrodu, z którego można korzystać właściwie niezależnie od pogody, z drugiej zaś stworzyć miejsce do przechowywania narzędzi i sprzętów ogrodniczych, jest wiata. Oczywiście nie każda wiata się do tego nadaje, jednak spore zadaszenie tarasu, wykończone łukowatym dachem z przezroczystego plastiku wydaje się być wprost stworzone do tego celu.