jesienne liście

Image via Wikipedia

Wkrótce świat skuty zostanie mrozem, a jesienną szarugę zastąpi puszysty śnieg. Dla ogrodu jesień to jeden z najważniejszych momentów w roku – po okresie kwitnienia, wzmożonego wzrostu i rozwoju dla roślin wieloletnich przychodzi czas odpoczynku i regeneracji, rośliny jednoroczne kończą swoją wegetację i należy je usunąć, przygotowując ziemię do roku następnego.

Dla drzew i krzewów owocowych, a także dla roślin formowanych w specjalny sposób (np. bonzai) przychodzi czas przycinania pędów. Jesień to moment, w którym warto poświęcić więcej czasu przydomowym roślinom, by później, na wiosnę, znów cieszyć się ich pięknem i dobrą kondycją. Część roślin należy wykopać – dotyczy to szczególnie tych okazów, które pochodzą z cieplejszego klimatu lub są wrażliwe na zimno. Takiego traktowania wymagają przede wszystkim pokojowe rośliny, które w trakcie ciepłych miesięcy upiększały nasze podwórko. Wrażliwe na zimno rośliny (np. lawenda, hiacynty) należy przykryć słomianymi chochołami, a pozostawiane w ziemi kłącza i cebulki pokryć kilkucentymetrową warstwą torfu lub humusu dla ochrony przed niskimi temperaturami. Trawnik należy skosić i dokładnie zagrabić, usuwając siano i wszystkie opadłe liście, ponieważ ich pozostawienie grozi powstaniem śliskiej i nieprzepuszczalnej warstwy na trawniku, pod którą w sprzyjających warunkach, podczas odwilży czy przy deszczowej pogodzie rozwijać się będzie szkodząca trawie tzw. pleśń zimowa. Przekwitłe jednoroczne rośliny, wyschnięte i niezbyt już urodziwe należy wyrwać, a ziemię głęboko przekopać, dodać humus i nawozy i ewentualnie lekko zakwasić w razie potrzeby, żeby grządki w dobrej formie dotrwały do wiosny.

Jak pozbyć się śmieci z ogrodu?

Organiczne śmieci powstające w ogrodzie jesienią należy kompostować, unikając ich palenia, dotyczy to zarówno trawy i liści, jak i usuniętych z zagonków roślin. Jedynym wyjątkiem mogą być zdrewniałe pędy i większe gałęzie z przycinanych drzew i krzewów. Można wykorzystać je podczas ostatniego w sezonie grilla czy ogniska, tym bardziej że smak i aromat przygotowywanych w ten sposób potraw jest niezrównany. Jesień jest najlepszym momentem, by nawozić rośliny, ponieważ po intensywnym wysiłku podczas sezonu wegetacyjnego potrzebują teraz łatwo dostępnych składników mineralnych. Jesienią warto również zatroszczyć się o poprawieniu odczynu pH gleby poprzez wapnowanie. Przy okazji koniecznie należy pamiętać, że pomiędzy tym zabiegiem a nawożeniem powinno upłynąć co najmniej od 2 do 3 tygodni. Dodatkowo jesienią nie stosuje się nawozów azotowych, ponieważ powodują one przedłużenie wegetacji, co grozi przemrożeniem roślin. Szczególnego traktowania wymagają jesienią drzewa i krzewy iglaste – w ich wypadku procesy życiowe nie zatrzymują się, lecz jedynie zwalniają. Dlatego też trzeba podlewać je późną jesienią, kiedy nie otrzymują już odpowiedniej ilości wilgoci z opadów atmosferycznych, korzenie roślin zimozielonych można profilaktycznie ochronić również kopczykiem z ziemi. Warto także w wypadku iglaków wstrzymać się do wiosny z usuwaniem zeschniętych fragmentów korony – pożółkłe igły ochronią krzewy przed przemarznięciem. Zastanówmy się nad pozostawieniem części wyschniętych bylin i traw jako zimowej ozdoby ogrodu. Szczególnie ważne jest to jeśli posiadają one nasiona, którymi pożywiać się mogą ptaki (dotyczy to również wszelakich owoców jagodowych pozostawianych na krzewach) – dzięki temu nasz ogród również zimą tętnić będzie życiem, a ptakom będzie łatwiej przetrwać mroźne miesiące.  Zza szyb, w ciepłym domu podziwiać będziemy mogli nastrojowe poszarzałe i pożółkłe liście i badyle kwiatostanów wraz z ich barwnymi skrzydlatymi rezydentami, gdy już na dobre zapanują na zewnątrz mróz i śnieg... Upewnijmy się także, że nasza architektura ogrodowa i sprzęt ogrodowy jest przygotowany na przyjście zimy. Zadbajmy o altany, drewniane meble ogrodowe, sprawdźmy jakość donic i innych akcesoriów.

Jagram Ogrody