Wiata

Jak zabezpieczyć narzędzia ogrodowe przed zimą?

W tym poradniku postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Odpowiednia konserwacja

Jednym z podstawowych błędów jaki można popełnić przy zimowaniu narzędzi jest ich nieprzygotowanie do okresu zimowego. Pamiętajmy, że jeśli nie dołożymy należytych starań aby to wykonać, na początku wiosny możemy zostać niemile zaskoczeni. I tak, dla przykładu kosiarka, która jeszcze do niedawna sprawowała się jak szwajcarski zegarek, może nagle odmówić posłuszeństwa. Jak temu zapobiec? Podstawową, i w zasadzie konieczną, czynnością jest oczyszczenie kosiarki z resztek trawy czy błota. Pamiętajmy również o podwoziu – oczyszczenie noża z brudu to gwarancja tego, że będzie on dobrze działał w następnym sezonie. Skoro już jesteśmy przy nożu, dobrym pomysłem jest jego wyważenie przed zimą. Dzięki temu nie straci on swoich właściwości. A jeśli mamy wątpliwości jak to zrobić, po prostu należy udać się do punktu naprawy kosiarek, gdzie za niewielką opłatą zostanie to dla nas wykonane. Nieco więcej zachodu wymaga posiadanie kosiarki spalinowej. Można śmiało powiedzieć, że konserwacja kosiarki zasilanej benzyną w dużym stopniu przypomina dbanie o zabytkowy samochód przed zimą. Przede wszystkim pamiętajmy o zużyciu całego paliwa jakie mamy. W przeciwnym wypadku, ryzykujemy poważne uszkodzenie układów w silniku, ponieważ benzyna podczas postoju może zostawić ogromny nagar w silniku, co oznacza nierówną pracę silnika lub nawet uniemożliwi jego uruchomienie.Ważna uwaga: nigdy nie wylewajmy paliwa. Po pierwsze, jest to surowo zabronione przez prawo oraz szkodliwe dla środowiska. Ponadto, nagłe przechylenie kosiarki oznacza ryzyko tzw zalania świec lub gaźnika, co automatycznie wiąże się z dodatkowymi kosztami poniesionymi na przed sezonową renowację.

Wymiana oleju

Warto też pamiętać o zmianie oleju na nowy przed zimą. Cała operacja jest niebywale prosta – musimy jedynie wypuścić stary olej z układu i nalać nowy. Ważne jest, aby zużytego oleju nie wylewać bezpośrednio do kanalizacji – jest to bardzo szkodliwe dla środowiska. W niemal każdym większym mieście jest co najmniej kilka punktów, które zajmują się skupem tzw przepracowanego oleju. A jeśli nie możemy znaleźć takiej firmy, wystarczy udać się do dowolnego warsztatu samochodowego – mechanicy z pewnością będą wiedzieć, co zrobić ze starym olejem. Oprócz tego, przy okazji wymiany oleju warto jest zadbać o nowy filtr – jest to część która nie kosztuje wiele, a zapewni czystość w silniku i jego poprawne działanie. Jeszcze jedna ważna uwaga – zawsze stosujmy produkty polecane przez producenta naszego sprzętu. Oczywiście jeśli posiadamy starą, niewiele wartą kosiarkę, można ryzykować nawet wlanie zużytego oleju z samochodu, jednak zdecydowanie nie polecamy tego typu praktyk w przypadku nowszych konstrukcji.

Gdzie przechowywać kosiarkę

Najbardziej naturalnym miejscem do zimowania kosiarki wydaje się być ogrzewany garaż lub piwnica. W ostateczności, możemy przechowywać sprzęt również na strychu, choć wniesienia tam kosiarki może być nieco problematyczne. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy w garażu nie ma miejsca, a wnoszenie na strych lub do piwnicy nie wchodzi w grę? Dobrym rozwiązaniem może być użycie zadaszenia typu carport. Niegdyś popularne głównie za Odrą oraz w krajach skandynawskich, wiaty z drewna coraz częściej zdobią również polski krajobraz. Jak się okazuje, doskonale sprawdzają się jako zadaszenie dla sprzętu ogrodowego.

Zalety carportów

Uniwersalność. Pod drewnianym dachem zadaszenia garażowego typu carport bez problemu zmieści się zarówno samochód, narzędzia, jak i nasza kosiarka. Wypełnienie ścianek pozwoli na ochronę sprzętu przed nawiewaniem śniegu lub siarczystymi mrozami.

Kompaktowe wymiary. Dzięki swoim niewielkim wymiarom, zadaszenia drewniane typu carport bez problemu zmieszczą się na niemal każdej działce. To wspaniała wiadomość dla właścicieli podmiejskich ogródków! Zazwyczaj wymiary naszej działki nie pozwalają na zbyt dużo ekstrawagancji w kwestii zagospodarowania przestrzeni i musimy uciekać się do dziwnych środków mających na celu oszczędzanie miejsca. Jednak przy użyciu carportu, okazuje się że zyskujemy dodatkową przestrzeń w ogrodzie, która będzie w stanie pomieścić nie tylko nasz samochód, ale też akcesoria ogrodowe czy narzędzia do prac ogrodniczych.

Sucha przestrzeń. Zabudowanie ścianek garażu daje nam wrażenie, że znajdujemy się w zamkniętej przestrzeni. Dzięki temu, wiaty samochodowe tego typu umożliwiają przechowywanie różnych sprzętów zupełnie jak w garażu – zadaszenie oraz wypełnienie ścian zapewnią, że przestrzeń w carporcie zawsze będzie można zwiedzać suchą stopą.