zima w ogrodzie

Image by hodgers via Flickr

Zima to nie tylko czas siedzenia przed kominkiem lub w ciepłym salonie – wręcz przeciwnie! Śnieg i mróz powinny raczej zachęcać nas do wyjścia z domu i wzmacniania swojej odporności, a dotyczyć to powinno zwłaszcza dzieci. Warto nakłonić je, by zamiast siedzieć przed telewizorem, bawiły się na świeżym powietrzu. Poniżej kilka bardziej i mniej znanych zabaw, które pomogą rodzicom zorganizować czas swoich pociech przebywających na dworze.

Wspólna zabawa na śniegu to również dla dorosłych doskonała odskocznia od szarej codzienności i interesująca odmiana, dlatego warto ciekawie spędzić krótkie zimowe dni.

Lepienie bałwana

Każdy pamięta z dzieciństwa, że lepienie bałwana było jedną z największych zinowych radości – szczególnie cieszył on oczy, jeśli zima był mroźna i przez kilka tygodni można było cieszyć się swoim dziełem widzianym z okien. Każdy mały artysta rzeźbiący w śniegu krągłą postać stara się, by jego dzieło było jak najdoskonalsze, warto więc poświęcić trochę energii, by dostarczyć dzieciom wszelkich niezbędnych „bałwanich” atrybutów. Żadnemu śniegowemu ludkowi nie może przecież zabraknąć garnka, węgielków, miotły i marchewki. Można też dać upust fantazji i przy odpowiedniej ilości śniegowego surowca pokusić się o stworzenie bardziej rozbudowanych konstrukcji, takich jak choćby igloo. A więc do dzieła!

Aniołki

Jedynym wymaganiem przy tej zabawie jest nieprzemakalne ubranie i świeży puch – wystarczy położyć się na śniegu, poruszać rękami i nogami, a na śniegu powstaje piękna sylwetka aniołka. Jeśli przydomowy trawnik zaludnią już aniołki, można spróbować odciskać w śniegu również ślady stóp i w ten sposób tworzyć z wąskich linii różne kształty – zwierzęta, charakterystyczne owoce i warzywa, czy nawet proste postacie. Natomiast po tarzaniu się w śniegu nic tak nie poprawi nastroju zarówno dzieci, jak i dorosłych jak filiżanka gorącej czekolady...

Poszukiwanie łakoci

W ośnieżonym ogrodzie lub parku można pochować kilka łakoci, dziecko z radością będzie ich poszukiwać, a słodka nagroda będzie długo motywować do dalszych działań. Przed zabawą warto policzyć ukryte słodycze, żeby wiedzieć, kiedy musi ona dobiec końca. Wybierając przedmioty do ukrycia, należy starać się, by były one odpowiednio duże lub kolorowe, dostrzegalne nawet z większej odległości. Jako skrytki możemy wykorzystać altany w ogrodzie, pergole, na pewno urozmaici to dzieciom zabawę.

Wojna na śnieżki

Rzucanie śnieżnymi kulkami zawsze jest wesołą zabawą, jednak ze względu na zdrowie i bezpieczeństwo uczestników warto dobrze się do tego przygotować. Pierwszym krokiem powinien być wybór odpowiedniego miejsca, gdzie latające śniegowe pociski nie wyrządzą szkód materialnych ani nie trafią postronnych osób. Kolejną czynnością powinno być jasne określenie zasad, które później przez cały czas będą egzekwowane przez opiekuna, a ich złamanie spowoduje wykluczenie z gry (np. zakaz ataków zbiorowych, nacierania śniegiem, łączenia śnieżek z innymi przedmiotami jak kamienie, patyki itp.). Na koniec należy wybrać bazy, gdzie można się schronić przed ostrzałem i nie pozostanie nic innego... jak przygotowywać artylerię.

Dokarmianie zwierząt zimą

Wprawdzie nie jest to zabawa, jednak może stać się wspaniałym sposobem na spędzenie zimowego dnia, a na dodatek przyczynia się do zwiększenia świadomości ekologicznej u naszych pociech. Warto wybrać się nad staw do parku lub do pobliskiego lasu i pozwolić dziecku na obserwację zwierząt, które pozostają w naszym klimacie i nie udają się do ciepłych krajów. Warto taką wyprawę połączyć z uświadomienie dziecku, jak ważne są takie działania, które czasem nawet ratują zwierzętom życie. Jeśli istnieją ku temu odpowiednie warunki, można na oknie czy w ogródku stworzyć karmnik – dzięki temu uda nam się podglądać przez okno kolorowe ptaki przez całą zimę. Więcej o dokarmianiu ptaków w ogrodziemożna przeczytać w jednym z kolejnych artykułów.

Enhanced by Zemanta

Jagram Ogrody