Jaki będzie podatek od nieruchomości w 2014? Zadbany żywopłot może stać się prawdziwą ozdobą każdego ogrodu. Wbrew pozorom nie trzeba włożyć wiele wysiłku w jego pielęgnację, aby tak się stało.

Nie tylko wygląd stanowi zaletę żywopłotu. To wciąż jedna z najpopularniejszych form ogrodzeń, pozwala oddzielić ogród od sąsiadów i odseparować od siebie jego poszczególne części. Wszystko to wpływa na popularność żywopłotów. Ogólnie przyjęto, że najlepszą porą na zakładanie żywopłotów jest właśnie wczesna jesień. Jeśli więc chcemy pochwalić się żywym płotem, najwyższa pora  zabrać się do roboty! Żywopłoty w ogrodzie Zaczynamy od doboru odpowiednich roślin.

Wybierając rośliny, kierujemy się głównie względami praktycznymi. Najlepiej więc gdyby były to drzewa lub krzewy zimotrwałe. W ten sposób pozostaną zielone nawet podczas mroźnej pogody. Dobrze by było, gdyby miały drobne liście. Oczywiście trzeba też zwrócić uwagę na takie szczegóły jak rodzaj podłoża czy wilgotność gleby. Koniecznie musimy pamiętać o odpowiednich odstępach pomiędzy sadzonkami. Jeśli tego nie dopilnujemy, ściśnięte rośliny nie będą miały dostępu do światła i zaczną obumierać. Zachowując odstępy, oszczędzimy sobie późniejszych problemów z przesadzaniem. Większość z nas decyduje się na umieszczenie żywopłotu tuż przy sztucznym ogrodzeniu. To spory błąd – powinno się zostawić wolny pas o szerokości przynajmniej 50 centymetrów. Jeżeli wybór miejsca już za nami, pozostaje oznaczyć pas ziemi np. sznurkiem. Następnie przekopujemy teren i usuwamy chwasty oraz przygotowujemy glebę. Do gleby piaszczystej dodajemy gliny, do ciężkiej – piasek. Po posadzeniu sadzonek podlewamy je obficie i ściółkujemy ziemię wokół nich korą. Jak dbać o żywopłot, by stał się on chlubą naszego ogrodu? Lista prac początkowo może wydawać się długa, ale tak naprawdę nie należy się zniechęcać. Ważnym elementem pracy nad żywopłotem jest odpowiednie jego nawożenie. Trzeba jednak zatroszczyć się o to wiosną – wtedy rozprowadzamy nawóz równomiernie wokół roślin. Proces nawożenia powtarzamy na początku lata. Ostatnio coraz więcej zwolenników zdobywa sobie także nawożenie jesienią, dotąd uznawane za niepotrzebne. Nawozy jesienne zazwyczaj występują jako uniwersalne i przybierają formę granulatu. Przydatna może być również kora dekoracyjna. Oprócz estetycznego wyglądu zapewnia ona także ochronę ziemi przed wysychaniem oraz chwastami. Kwestią, która rodzi najwięcej problemów i kontrowersji, jest strzyżenie żywopłotów. Wszystko zależy od tego, czy chcemy nadać naszym krzewom określony kształt. Jeżeli nie, wówczas strzyżenie staje się znacznie prostszą czynnością. Żywopłot tniemy minimum raz każdego roku mniej więcej w połowie nowo wyrosłych pędów. Bardzo ważne jest regularne cięcie, zbyt słabe i rzadkie przycinanie żywopłotów to jedne z popularnych błędów ogrodniczych. Systematyczność zatem pozwoli nam uniknąć wielu problemów w przyszłości. Warto pamiętać też o tym, by wierzchołki przycinać do jednakowej wysokości. Dół żywopłotu powinien być szerszy niż góra. Pozostaje jeszcze jedno nurtujące pytanie: czym ciąć żywopłot? To prawdziwy temat rzeka, ale co do jednego nie sposób się spierać: narzędzia muszą być odpowiednio naostrzone. Tępe narzędzia mogą doprowadzić do uszkodzenia roślin, a w dalszej perspektywie nawet spowodować ich choroby. Niewielkie powierzchnie można przycinać nożycami. Nożyce występują w wielu wersjach, np. na wysięgniku. Ostatnio coraz częściej korzysta się z nożyc spalinowych. [zdjęcie:Horia VarlanJBUK_Planet]