Jesień w ogrodzie

Patrząc na wypielęgnowany ogród latem powinniśmy zdawać sobie sprawę, że jest to pokłosie ciężkiej pracy włożonej wiosną i jesienią. Wie o tym każdy, kto ma ogród przynajmniej przez jeden sezon. Tegoroczna jesień nie różni się niczym od jej poprzedniczek.

Znawcy tematu mówią, że to jesienne prace są kluczowe dla kondycji ogrodu przez cały rok. Nie brakuje też opinii, że to właśnie jesienią pielęgnacja naszych działek daje największą satysfakcję. Rzeczywiście wszelkie prace ogrodowe w tym okresie są przygotowaniem do zimy zarówno roślinności, jak szeroko pojętej infrastruktury ogrodowej. Czy tego rodzaju zajęcia dają faktycznie większą satysfakcję? Każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Jesień jest czasem naturalnych przygotowań do najtrudniejszego okresu dla wegetacji, czyli zimy. Niestety w przeciwieństwie do zwierząt nie możemy po prostu jej przespać. Mało tego – ten, kto zaśpi jesienią i zapomni o niektórych czynnościach na przykre efekty swoich zaniedbań nie będzie musiał długo czekać, bo tylko do wiosny… Nikt  z nas nie chciałby zastać wiosną swojego ogrodu w znacznie gorszym stanie niż przed rokiem. W celu uniknięcia przykrych niespodzianek należy pamiętać o kilku prostych zasadach, które pozwolą nam cieszyć się atrakcyjnym ogrodem nie tylko przez jeden sezon. Nie dajmy odstraszyć się nieprzyjaznej jesiennej aurze. Czas zakasać rękawy i ostro brać się do roboty, zanim zastanie nas zima. Po pierwsze przygotowania do sezonu zimowego należy zacząć nieco wcześniej niż jesienią. Nasz ogród daje nam tak wiele radości m.in. dlatego, że jest miejscem przyjemnej rekreacji i odpoczynku. Meble ogrodowe, które umilają czas spędzany na świeżym powietrzu należy, o ile to możliwe, schować w bezpiecznym, odizolowanym od wilgoci i mrozu miejscu. Dotyczy to wszelkich mobilnych mebli takich, jak np.: hamaki, leżanki, huśtawki, komplety mebli ogrodowych czy stoły piknikowe.

Jak chronić drewno?

Jeśli z jakiś przyczyn nie możemy zapewnić meblom zimowania pod dachem, wówczas należy pamiętać, by za pomocą specjalnych farb i impregnatów odpowiednio zabezpieczyć ich drewniane elementy tak, jak robimy to z myślą o zimie w przypadku płotów, furtek, pergoli , altan , czy tarasów. Roślinność w naszym ogrodzie także wymaga wiele pracy, ale efekt na wiosnę jest w stanie wynagrodzić wszystkie jesienne zniechęcenia po ciężkim dniu w ogrodzie. Jeśli mamy wrażliwe drzewa i krzewy gubiące liście (np. róże lub hortensje), to pamiętajmy, by usypać kopczyk około 30 cm i okryć chochołem ze słomy. Jesień to także czas sadzenia drzew i krzewów liściastych. Pamiętajmy, że nie należy podsypywać wówczas sadzonek nawozami, gdyż to spowalnia ukorzenienie się roślin. regal na drewno kominkowe

Wyższe drzewka warto podeprzeć kantówkami do drzewek lub palikiem do drzewek,by je ustabilizować, dzięki czemu drzewko będzie stabilniejsze i szybciej się ukorzeni.

Dbamy o trawnik

Jesienna dbałość o ogród to także koszenie trawy. Robimy to przynajmniej do połowy października, a jeśli są ciepłe dni, to nawet do końca miesiąca. Jeśli kosimy trawę kosiarką z koszem, wówczas pozbywamy się przy okazji części zalegających w ogrodzie liści. To niezwykle istotne, by sprzątać liście gdyż w zimie trawa gnije pod liściastą pierzyną. Jeśli nie usuniemy ich jesienią, to na wiosnę nasz trawnik będzie potrzebował więcej czasu na regenerację. Pamiętajcie też o wypompowaniu wody z systemów automatycznego podlewania, spuszczeniu wody z oczek i basenów, a w przypadku działek sezonowych o całkowitym zakręceniu wody, o ile dom nie jest zimą ogrzewany. Zima to też okres w którym częściej korzystamy z drewna kominkowego. Warto o tym pamiętać i osłonić je przed deszczem i śniegiem aby w chwili kiedy będzie potrzebne było suche i nieośnieżone. Idealnie sprawdzi się w tej roli szopa lub specjalny regał na drewno kominkowe. Ogród zawsze wymaga od właścicieli opieki, ale potrafi się pięknie odwdzięczyć. Jeśli chcecie, by Wasz na wiosnę był piękny i kwitnący, bierzcie się za prace w ogrodzie, bo jesień to naprawdę ostatni dzwonek.

By Ogrody Jagram