taras drewniany Grudzień to czas odpoczynku dla ogrodnika oraz dla roślin w ogrodzie – za oknem o tej porze roku najczęściej panuje już zima, a śnieg otula rośliny białą pierzyną. Najważniejsze zajęcia w tym miesiącu to konserwacja narzędzi, regularny przegląd zimowych okryć wrażliwych na mróz gatunków oraz planowanie kolejnego sezonu.

Drewno w ogrodzie prezentuje się pięknie, jednak jego podatność na czynniki atmosferyczne powoduje, że bez specjalnej ochrony nie jest ono szczególnie trwałe. Najbardziej niszczycielskie dla tego materiału jest działanie wody, która sprzyja rozwojowi mikroorganizmów.

Na szczęście istnieją sposoby, by skutecznie chronić drewniane elementy w ogrodzie ( tarasy drewniane, płoty, architekturę ogrodową, ozdoby) – nowoczesne preparaty ochronne i właściwa pielęgnacjazapewniają piękny wygląd drewna przez wiele lat niezależnie od warunków pogodowych.

Jak chronić drewno?

Za jedną z najskuteczniejszych metod ochrony drewna uznaje się próżniowe nasycanie impregnatem o właściwościach hydrofobowych, czyli zapobiegających wnikaniu wody wgłąb materiału. Skomplikowany proces technologiczny preparatu przesyca drewno równomiernie, jego ilość jest optymalna, a drewno zachowuje swój naturalny wygląd. Najpierw z komory próżniowej odsysa się powietrze, potem jego miejsce zajmuje impregnat, który zasysany jest do wnętrza drewna, na koniec usuwa się nadmiar płynu i suszy drewno. Dzięki tym zabiegom drewno przez wiele lat prezentować się będzie pięknie, a wykonane z niego przedmioty będą trwałe. Oczywiście taka impregnacja nie daje rezultatów raz na zawsze – z biegiem lat drewno powoli traci ochronę i w pewnym momencie konieczne okazuje się  powtórzenie wcześniejszych czynności. Jednak od zakupu do momentu, kiedy działania takie okażą się koniecznością, minie wiele lat. Bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń producenta – zazwyczaj poleca się dodatkową ochronę wszelkich łączeń, samodzielnie wykonywanych otworówitp. Na szczęście nie trzeba za każdym razem powtarzać próżniowego nasączania, wystarczy nanieść impregnat pędzlem na newralgiczne miejsca. Ochrona pozostanie wówczas skuteczna i nie spotkają nas niemiłe niespodzianki z tym związane.

Jak rozpoznać czy drewno potrzebuje ponownej impregnacji?

Drewno odpowiednio zabezpieczone charakteryzuje się tym, że woda nie wnika do jego wnętrza, a na powierzchni tworzą się krople. Należy je ponownie poddać konserwacji, gdy woda na powierzchni nie układa się w wypukłe krople, lecz rozlewa się. Oznacza to, że środek hydrofobowy traci powoli swoje właściwości i wilgoć może wnikać do wnętrza drewna. Proces ten w dłuższej perspektywie spowodować może nieodwracalne uszkodzenie materiału, dlatego też pierwsze symptomy powinny skłonić właściciela do ponownej impregnacji. Dzięki temu w łatwy i szybki sposób uda się uniknąć kosztownej wymiany zniszczonych drewnianych elementów. Odpowiednio chronione drewno może służyć w ogrodzie latami. Nie jest to trwałość równa trwałości elementów kamiennych, jednak właściwości dodatkowe drewna, jego estetyczny wygląd, dopasowanie do każdego stylu w ogrodzie, sprawiają, że jest to bardzo chętnie wybierany materiał. I słusznie! Nic tak nie podkreśla piękna roślin jak ciepły odcień drewnianych elementów wyposażenia ogrodu.

Ogrody Jagram