Altana Chopin

Altana jest pożądanym akcentem kompozycji ogrodu. Wielu ogrodników lub właścicieli posesji marzy o tym jednym, idealnym miejscu do wypoczynku, jednak odstrasza ich wizja stawiania skomplikowanej konstrukcji. Często obawy wiążą się również z samym materiałem, z którego wykonana jest altana,  drewno zdaje się być nietrwałym budulcem. Solidna wiedza techniczna pozwala rozwiać te wątpliwości. Oto garść istotnych wskazówek, z którymi powinniśmy zapoznać się przed rozpoczęciem budowy.

Jaki zapewnić trwałość

Przed przystąpieniem do budowy altany należy sprawdzić, czy wszystkie jej elementy są zaimpregnowane. Najlepsze efekty daje impregnacja ciśnieniowa przy pomocy środka z dodatkiem hydrofobizującym (odpychającym cząsteczki wody). Właściwości uzyskane dzięki temu dodatkowi powodują efekt skraplania się wody. Drewno zabezpieczone w ten sposób zyskuje wzmocnioną ochronę przed oddziaływaniem niekorzystnych warunków pogodowych oraz zwiększoną stabilność wymiarową. Elementy metalowe powinny być wykonane z nierdzewnych stopów lub ocynkowane. Tak zabezpieczona altana będzie służyć wiele lat bez konieczności kłopotliwego odnawiania.

Konstrukcja

Samodzielne stworzenie konstrukcji altany wymaga wiedzy technicznej i posiadania wysokich umiejętności budowie. Dla majsterkowicza alternatywą dla zatrudniania fachowej ekipy jest budowa altany z prefabrykatów. Dobrze jest wybrać altanę od firmy sprawdzonej i znanej na rynku. Montaż produktu ułatwi nam dołączona do budowli instrukcja z rysunkami przedstawiającymi krok po kroku wykonanie. Szczególnie polecane są altany o konstrukcji samonośnej. Altany skonstruowane w tej technologii są odporne na podmuchy wiatru. Tajemnica ich stabilności tkwi w  drewnianej opasce umieszczonej u podstawy altany, która wiąże wszystkie słupy na których opiera się konstrukcja nośna altany.

Podłoże

Po wyeliminowaniu problemów ze stworzeniem konstrukcji i zabezpieczaniem drewna pozostaje tylko kwestia odpowiedniego przygotowania podłoża. Kluczową kwestią jest staranne wypoziomowanie gruntu. Warto rozłożyć altanę na betonowych bloczkach lub dobrze wypoziomowanej kostce brukowej. Drewno, które nie styka się bezpośrednio z gruntem, jest trzykrotnie lepiej zabezpieczone.