Jesień w ogrodzie

  1. Gdy po długim oczekiwaniu wreszcie żegnamy się z zimą, z prawdziwą przyjemnością obserwujemy budzącą się ze snu przyrodę. Najlepszym miejscem do takich obserwacji są oczywiście tereny położone poza miastem. Ale wiele radości dostarczy nam też obserwowanie przyrody w parku czy miejskim ogrodzie. Zwłaszcza jeśli to jest nasz własny ogród. Z pojawieniem się w nim pierwszych oznak wiosny, zaczynamy intensywniej wyobrażać sobie przyjemne chwile, które spędzimy w tym miejscu wiosną, latem i jesienią.

    Kiedy w naszym zielonym zakątku budzi się życie, czas rozpocząć sezon ogrodowy! Po uprzątnięciu ogródka po zimie okazuje się zwykle, że rabaty po zimie zieją pustką. Jak je ożywić?

  2. Pierwsza i podstawowa czynność jaką powinniśmy wykonać to pozbycie się wszelkich oznak zimyz naszego ogrodu. Pomimo tego, że śniegi już dawno stopniały, nasz ogród wciąż może być pełen niespodzianek z minionego sezonu. Pokazywaliśmy już, jak zadbać o drewno po zimie, tym razem krótko opiszemy na czym polega malowanie drewna.

     

    Zanim zabierzemy się za malowanie, warto przeczytać przytoczony powyżej artykuł o pielęgnacji drewna. Dowiemy się tam, jak w łatwy sposób poszukiwać oznak uszkodzenia materiału. Warto również pamiętać o zgromadzeniu odpowiednich narzędzi. Potrzebne nam będą m.in.:

    • rękawice robocze

    • kilka pędzli (najlepiej 2-3, w razie gdyby jeden się zniszczył)

  3. Zdrowa żywność z własnego ogrodu, uzyskana bez użycia szkodliwych środków – czy to tylko wiosenna mrzonka, czy marzenie które możemy zrealizować? Przy odrobinie wysiłku taras, balkon czy nawet domowy parapet może stać się ekogospodarstwem – z którego będziemy czerpać nie tylko witaminy, lecz również radość płynącą z kontaktu z naturą. W przygotowaniu przestrzeni dla domowych upraw pomogą rozsadniki, inspekty i plantery.

  4.  

    Hamak

  5.  

    Planter
  6. Jak zamontowaź garaż drewniany?

     

    Pozwolenie na budowę

    Budowa wiaty nie wymaga pozwolenia na budowę, jeśli powierzchnia jej zabudowy (mierzonej w obrysie ścian zewnętrznych, obrys podłoża) nie jest większa niż:


    -25 m2 (w ogrodach w granicach miast, ponadto nie może ich być więcej niż dwie na każde 500 m2 działki);
    -35 m2 (w ogrodach poza granicami miast – w rodzinnych ogrodach działkowych).


    Należy jednak zgodnie jednak z art. 30 ust. 1 pkt.1 (Prawo budowlane) zgłosić zamiar budowy wiaty  w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta na prawach powiatu. Najlepiej jest zgłosić konstrukcję jako „Wiata - altana ogrodowa”, nie jako

  7.  

    Wiata garażowa
  8.  

    Ogrodzenie drewniane
  9.  

    Wiata garażowa

  10. Do niedawna wielu osobom drewniany płot kojarzył się z nieskomplikowaną wiejską architekturą.

    Ogrodzenia drewniane wcześniej były zdecydowanie prostymi produktami – zazwyczaj składały się ze sztachet i kilku gwoździ. Przez to wiele osób kręciło nosem na zakup płotu z drewna. Sytuacja jednak zmieniła się kilka lat temu.

    Moda na tego typu płoty przyszła do nas zza Odry, gdzie tego typu elementy architektury są bardzo popularne. Jeśli tylko pojedziemy do Niemiec, łatwo zauważyć, że takie płoty są wszędzie – zarówno na niewielkich przydomowych posesjach, jak również nawet na ogródkach działkowych.

    Z rozmów z Klientami wiemy, że wiele osób b

Back to top