eko ogród

Czy ekoogród na tarasie to tylko marzenie?

Zdrowa żywność z własnego ogrodu, uzyskana bez użycia szkodliwych środków – czy to tylko wiosenna mrzonka, czy marzenie które możemy zrealizować? Przy odrobinie wysiłku taras, balkon czy nawet domowy parapet może stać się ekogospodarstwem – z którego będziemy czerpać nie tylko witaminy, lecz również radość płynącą z kontaktu z naturą. W przygotowaniu przestrzeni dla domowych upraw pomogą rozsadniki, inspekty i plantery.

Pożegnanie z zimą

Gdy po długim oczekiwaniu żegnamy się z zimą, a dni stają się coraz dłuższe, możemy wreszcie rozpocząć realizację marzeń o własnym ekoogrodzie. Zadanie jest bardzo ułatwione, gdy posiada się chociaż skrawek własnej ziemi, nawet jeżeli jest to tylko mały ogródek przy wejściu do domu czy niewielki trawnik przy tarasie. Wystarczy ustawić podwyższany inspekt lub prostą skrzynię z impregnowanych desek i napełnić ziemią kompostową czy substratem ogrodniczym. W ten sposób zadbamy o estetyczny wygląd naszego tarasu i jednocześnie stworzymy lepsze warunki dla uprawy nowalijek, gdyż grządki podwyższane szybciej nagrzewają się w wiosennych promieniach słońca. W razie przymrozków można je też bez kłopotu nakryć włókniną lub folią z bąbelkami. Szczęśliwi posiadacze własnego ogrodu, którzy chcą poważniej zaangażować się w ekouprawy, mogą zainwestować w minitunel foliowy lub szklarnię.

Unikatowe i tradycyjne

Osobom ceniącym sobie tradycję, a jednocześnie unikatowy design, polecamy rozważenie zakupu oryginalnej angielskiej szklarni typu Victorian Summerhouse. Taką szklarnię możemy znaleźć w ofercie firmy Jagram SA. Wykonana z litego drewna świerkowego impregnowanego ciśnieniowo, nie tylko będzie doskonałym miejscem do uprawy roślin, ale stanie się również pięknym elementem architektonicznym każdego ogrodu.

eko ogród

Brak ogrodu?

Dla osób, które nie posiadają nawet małego skrawka ziemi, a pragną założyć własny ogródek, również znajdzie się ciekawe rozwiązanie. Jednym z nich będzie ustawienie na balkonie czy tarasie plantera, czyli drewnianej skrzyni na nogach. Możemy przymocować nogi do zwykłej prostokątnej skrzynki po owocach z dnem wyłożonym folią. Jeżeli jednak zależy nam na estetycznym wyglądzie i trwałości takiego sprzętu, najlepiej kupić mobilny planter na kółkach z odpowiednim systemem odprowadzania wody i zabezpieczeniem przed przymrozkami. Taki stolik-doniczka ma wysokość ok. 80 cm, pozwala więc zachować ergonomiczną pozycję podczas wykonywania prac pielęgnacyjnych, a ustawiony przy oknie zapewni sadzonkom optymalne naświetlenie wczesną wiosną. Zainstalowane kółka ułatwią przemieszczenie uprawy na zewnątrz mieszkania kiedy na dworze zrobi się już cieplej. Osoby, które dysponują większą wolną przestrzenią przy ścianie, mogą także postawić szklarnię szafkową. W dolnej części znajduje się w niej zazwyczaj przestrzeń do przechowywania narzędzi i nawozów, w górnej natomiast ma zamocowane półki, na których ustawiać można kuwety do wysiewu nasion czy też doniczki z rozsadami. Moda na kontenerową uprawę warzyw na małą skalę rozpowszechnia się w całej Europie już od kilku lat. Polskie firmy przygotowują narzędzia, plantery i szklarnie, które są chętnie kupowane poza naszymi granicami. Jagram SA eksportuje akcesoria ogrodnicze do wielu krajów na całym świecie

Grow your own!

Te proste urządzenia i pojemniki mogą być wykorzystywane do uprawy własnych ziół, nowalijek, a nawet truskawek, pomidorów, ogórków czy cukinii. Ekoogród, slow life, grow your own to nie tylko modne hasła, to styl życia. Samodzielna uprawa roślin może stać się pierwszym krokiem w tym kierunku. A być może będzie to już kolejny element naszego powrotu do źródeł?