Pierwsza i podstawowa czynność jaką powinniśmy wykonać to pozbycie się wszelkich oznak zimyz naszego ogrodu. Pomimo tego, że śniegi już dawno stopniały, nasz ogród wciąż może być pełen niespodzianek z minionego sezonu. Pokazywaliśmy już, jak zadbać o drewno po zimie, tym razem krótko opiszemy na czym polega malowanie drewna.

 

Zanim zabierzemy się za malowanie, warto przeczytać przytoczony powyżej artykuł o pielęgnacji drewna. Dowiemy się tam, jak w łatwy sposób poszukiwać oznak uszkodzenia materiału. Warto również pamiętać o zgromadzeniu odpowiednich narzędzi. Potrzebne nam będą m.in.:

  • rękawice robocze

  • kilka pędzli (najlepiej 2-3, w razie gdyby jeden się zniszczył)

  • papier ścierny

  • rozpuszczalnik

  • puszka wybranej przez nas farby

Pamiętajmy, że w czasie zimy drewno nieustannie staje się coraz bardziej wilgotne. Jeśli zamierzamy zająć się malowaniem na wiosnę, warto zadbać o prawidłowe wysuszenie drewna. Jeśli chcemy malować na przykład altanki ogrodowe, ważne jest aby zadbać o wystawienie jej na słońce. Najczęściej altanki umiejscowione są w zacienionym miejscu ogrodu, ale dobrym wyborem jest wystawienie ich na słońce. Jeśli nie mamy takiej możliwości, bo na przykład jest za mało słonecznych dni, można pomyśleć o wstawieniu altanki do zacienionego pomieszczenia.

 

Zazwyczaj po wysuszeniu naszym oczom ukażą się fałdy odpadającej farby. Nie powinno nas to przerażać – wystarczy po prostu zeszlifować płaty farby papierem ściernym (najlepiej gradient 180). Następnie, po oczyszczeniu powierzchni usuwamy tłuszcz z drewna – tę czynność wykonać można przy użyciu wody z detergentem.

Przed użyciem przeczytaj ulotkę

Hasło niczym z reklamy lekarstw, jednak w przypadku malowania powierzchni drewnianych również się sprawdzi. Przed rozpoczęciem malowania warto zapoznać się z zaleceniami producenta dotyczącymi czasu schnięcia farby na powierzchni. Pamiętajmy także o dokładnym przestrzeganiu zaleceń producenta dotyczących mieszania preparatu z wodą itp.

Jedna czy dwie warstwy

Odpowiedź na to pytanie zależy od stanu powierzchni którą malujemy. Ogólnie rzecz biorąc, drewno ogrodowe używane w produktach firmy Jagram jest w stanie wytrzymać przez wiele lat bez większych zniszczeń. Pamiętajmy jednak, że wszystko zależy również od warunków użytkowania i może się okazać że taras drewniany może po kilku latach wymagać gruntownej renowacji. Tak jak już powiedzieliśmy – warto pamiętać o tym, by ściśle przestrzegać zaleceń producenta dotyczących mieszania farb i nakładania kolejnych warstw.

By Ogrody Jagram