Na zakupionym produkcie pojawiły się zielone kropki? Nie obawiaj się, to nie pleśń! Takie przebarwienia są efektem procesu impregnacji wysokiej jakości impregnatem TanhalithE.

Wykwity solne zielone kropki na drewnie

Na zakupionym produkcie pojawiły się zielone kropki? Nie obawiaj się, to nie pleśń! Takie przebarwienia są efektem procesu impregnacji wysokiej jakości impregnatem TanhalithE.

Jak powstają zielone kropki?

Na powierzchni impregnowanego drewna pojawiają się charakterystyczne przebarwienia - ciemne plamy i zielonkawe kropki - które mogą niepokoić. Zachowajmy spokój. Są to najprawdopodobniej wykwity solne, świadczące o mocnej impregnacji i zastosowaniu odpowiedniego stężenia preparatu. W firmie Jagram stosujemy najczęściej bardzo wysokiej jakości impregnat TanalithE renomowanej brytyjskiej firmy Lonza Wood Protection. Preparat ten chroni m.in. przed grzybami i bakteriami odpowiadającymi za butwienie drewna. Impregnat musi dotrzeć do najgłębszych warstw drewna, dlatego staramy się wysycić nim drewno. Podczas wysychania preparatu na powierzchni drewna mogą pojawiać się zielononiebieskie kropki, a nawet smugi czy plamy, zwłaszcza wokół sęków. Przebarwienia są najlepszym dowodem na to, że nasze drewno nie będzie podatne na butwienie przez minimum 10 lat, oczywiście o ile zadbamy o to, aby nie miało bezpośredniego kontaktu z gruntem.

Jak sobie z nimi radzić?

Widok tych wykwitów możemy oceniać jako nieestetyczny. Na szczęście pod wpływem deszczu i wilgoci zawartej w powietrzu ulegają one wypłukaniu oraz rozkładowi w ciągu 1-2 miesięcy. Można ten proces przyśpieszyć, czyszcząc powierzchnię myjką ciśnieniową lub wodą i szczotką ryżową. Nie należy usuwać wykwitów solnych papierem ściernym czy za pomocą innych metod mechanicznych. Takie przebarwienia nie podlegają również reklamacji.