Zabezpieczenie donicy folią to najlepsze rozwiązanie, aby spowolnić butwienia drewna od wewnątrz i maksymalnie przedłużyć jej żywotność

 

Poniżej przedstawimy jak w prosty sposób przygotować donicę przed wsypaniem do niej ziemi i posadzeniem roślin.

1. Wyłóż ściany oraz dno donicy styropianem o grubości 1-2cm lub pianką polietylenową 0,5cm.
Ochronisz ten sposób rośliny przed przemarzaniem w zimie, ale również zapobiegniesz przegrzewaniu korzeni w upalne letnie dni.
Zrób dziury w dnie, aby odprowadzić nadmiar wody z gleby

2. Na styropian wyłóż grubą folię ogrodniczą lub budowlaną (grubość min 0.15mm), tak aby przylegała do niego w każdym miejscu. Folię przymocuj dookoła za pomocą pinezek lub zszywek tapicerskich takerem, wyłącznie przy samej krawędzi.
Zrób nacięcia w dnie donicy, aby zapewnić odpływ nadmiaru wody

3. Wsyp minimum 2-3cm drenażu, który poprawi stosunki powietrzno-wodne dla dolnej strefy korzeni oraz będzie stanowił filtr dla przeciekającej wody dzięki czemu w mniejszym stopniu będzie dochodziło do zabrudzenia posadzki.
Z czego zrobić drenaż? Mogą to być zwykłe kamyki pozbierane na plaży, ale jeśli akurat nie wybierasz się nad morze lub dopiero stamtąd wróciłeś bez kamieni, użyj keramzytu, perlitu lub grubego piasku budowlanego.

4. Wsyp tyle ziemi ogrodniczej ile potrzebujesz. Obliczając jej objętość po przez pomnożenie wewnętrznych wymiarów w cm i podziel przez 1000. Wtedy uzyskasz objętość w litrach, czyli tak jak podłoże jest sprzedawane w sklepach

 

5. Jeśli uważasz, że Twoja donica będzie zbyt ciężka, a chcesz ją przesuwać, możesz regulować pojemność donicy za pomocą styropianu. Po prostu połóż na dno zamiast 2 >10cm kawałek styropianu. Pamiętaj jednak, że wtedy znacząco zmniejszasz objętość podłoża wpływając na pogorszenie warunków rozwoju roślin.

6,Jeśli nie posiadasz styropianu, keramzytu, ani nawet kamieni i nie zależy Ci na tak dokładnym zabezpieczeniu donicy, zrób po prostu to co opisane zostało w punkcie nr 2. Nawet samo wyłożenie donicy folią wydłuży jej żywotność o kilka lat i sprawi, że pielęgnacja  Twoich roślin będzie łatwiejsza.