Choinka świąteczna na dłużej - w ogrodzie
Święta za pasem. Większość z nas wybierze się na strych lub do piwnicy i wyciągnie stamtąd zakurzoną, sztuczną choinkę. Wraz z rodziną przystroi ją świątecznymi ozdobami i postawimy w salonie... Stop! Może jednak lepiej tym razem zainwestować w żywe drzewko? Do wyboru mamy choinki w doniczkach, których wybór będzie ekologiczny, gdyż można je zasadzić w ogrodzie i cieszyć się ich widokiem przez długie lata, nie tylko kilka zimowych dni. Jaką choinkę wybrać i jak się nią zająć?
Polacy najchętniej na swoje drzewko świąteczne wybierają jodły i świerki. Jeśli chcemy przesadzić choinkę do ogrodu, jest to dobra decyzja. Oba te gatunki drzew dobrze znoszą niskie temperatury, co jest bardzo ważne w naszej strefie klimatycznej. Najpopularniejsze gatunki świerków to odmiana pospolita, serbska i srebrna. Jodły zazwyczaj są droższe, ale także bardziej efektowne. Wyrastają ponadto na większe niż świerki. Czekanie z zakupem do okresu na kilka dni przedświątecznego z reguły jest sporym błędem. Pomijając tłumy i ogólne zamieszanie, zazwyczaj najlepsze drzewka zostały już wtedy wykupione. Warto dowiedzieć się też czegoś więcej o sprzedawcy. Kupujmy rośliny ze sprawdzonych szkółek, unikniemy w ten sposób wyrzuconych pieniędzy. Kupując żywą choinkę, trzeba koniecznie dokładnie ją obejrzeć. Szczególną uwagę należy zwrócić na igły: jeśli są żółte lub zeschnięte drzewko może być chore. Kwestią kosmetyczną, ale przecież też ważną, jest kształt choinki. Jako tło dla bożonarodzeniowych ozdób powinna być symetryczna. Warto pamiętać, by nie wnosić od razu choinki do mieszkania! Ogrzewanie może być dla niej zabójcze, dlatego powinno się wcześniej zanieść ją do pomieszczenia, gdzie będzie mogła stopniowo przyzwyczajać się do zmiany warunków.
Nawet kilka dni pobytu na balkonie może mieć dla niej zbawienny wpływ. Kiedy już przeniesiemy nowy nabytek do salonu, temperatura nie powinna raczej przekraczać 20 stopni. Nie wolno stawiać drzewka przy grzejnikach! Planując przesadzenie koniecznie trzeba pamiętać, by choinka nie stała w mieszkaniu zbyt długo. Po kilkunastu dniach w mieszkaniu roślinie jest niezwykle trudno poradzić sobie z ponowną zmianą warunków. Co gorsza, może przestawić się na tryb letni: ciepło sprawia, że wypuści wtedy nowe pędy. Takiego drzewka nie wolno już przesadzać w zimie, trzeba poczekać do wiosny. Choinkę wynosimy z domu po około tygodniu. W ogrodzie najlepiej znaleźć jej miejsce zacienione, np. gdzieś w pobliżu altany, dodatkowo warto przykryć ją specjalną cieniującą siatką. Z samym przesadzaniem zaleca się czekać przynajmniej do momentu, gdy ziemia odtaje. Do tej chwili choinka w donicy powinna oczywiście być podlewana. Na razie jednak życzymy owocnego „polowania” na świąteczne drzewka! [zdjęcia: Dawn Ashley]