Drewniane donice ogrodoweJeżeli poszukują Państwo stylowego a jednocześnie klasycznego sposobu urozmaicenia Waszego ogrodu, tarasu bądź balkonu, drewniane donice ogrodowe mogą się okazać doskonałym rozwiązaniem.

Donice mogą stanowić estetyczny dodatek projektu, mogą również być podstawą drewnianej aranżacji.

Mogą być podporą pergoli lub też wspornikiem dla drewnianych kratek ogrodowych, jeśli nie mamy możliwości przytwierdzenia ich do powierzchni. Dzięki kratkom połączonym z donicami możemy tworzyć projekty wykorzystujące rośliny pnące, które oplatając kratki lub pergole będą dodatkowym atutem estetycznym naszej aranżacji.

 

Trwałość

Aranżacja tarasu z donicami i kratkami Oslo

Drewno z którego wykonane są donice, jest najbardziej przyjaznym materiałem dla posadzonych w nich roślin. Drewno dzięki porowatości zapewnia dobrą wymianę gazową podłoża. Ma ono również niskie przewodnictwo cieplne, dzięki czemu latem wykonane z niego donice mało się nagrzewają, a zimą chronią system korzeniowy przed drastycznymi spadkami temperatury. Co prawda gdy temperatura spadnie poniżej -25-30°C nawet donice ze ściankami dodatkowo wyłożonymi 2 centymetrową warstwą styropianu nie zagwarantują wystarczającej ochrony roślinom wrażliwym na mróz, takim jak powojniki, rododendrony, czy róże. Ogromną zaletą drewnianych donic ogrodowych są ich walory estetyczne. Drewno pięknie komponuje się z roślinami i wygląda bardzo naturalnie. Nie bez znaczenia jest również cena. Drewniane donice są znacznie tańsze od ceramicznych, czy kamionkowych tej samej wielkości, a przy dużych gabarytach również od plastikowych, czy wykonanych z konglomeratu. Trzeba jednak pamiętać, że drewno nie jest jednak tak trwałe jak plastik czy ceramika.

Jak zadbać o donice aby jak najdłużej zachowały piękny wygląd i mogły spełniać swoją rolę?

Najmniej trwałą częścią drewnianej donicy jest jej dno. Przez otwory na spodzie donicy wycieka woda, więc drewno tam jest stale wilgotne i dlatego ta część jest najbardziej narażona na butwienie. Aby ograniczyć kontakt donicy z gruntem najlepiej odizolować drewno, wykładając donicę od środka zwykłą folią budowlaną lub grubą włókniną ogrodniczą. Oczywiście w folii należy zrobić otworki przy spodzie donicy tak, żeby nadmiar wody mógł odpływać. Niszczeniu dna zapobiegną też niewysokie nóżki, takie jak te, w które są wyposażone donice firmy Jagram. Dzięki nim między dnem a gruntem tworzy się prześwit, który umożliwia swobodny odpływ wody spod donicy. Aby produkty były trwalsze, drewno z którego powstają wyroby firmy Jagram, jest poddawane impregnacji ciśnieniowo-próżniowej. Proces ten odbywa się przy użyciu specjalnie do tego przeznaczonego urządzenia - autoklawu. Wewnątrz autoklawu środki impregnujące, grzybobójcze i owadobójcze są pod ciśnieniem wtłaczane w drewno. Dzięki znacznemu ciśnieniu oraz wytworzonej wcześniej próżni impregnat wnika w strukturę drewna dużo głębiej niż podczas zanurzania w roztworze impregnacyjnym czy malowania. Ta metoda znacznie przedłuża trwałość drewna. Najlepiej montować drewniane akcesoria ogrodowe tak, by nie miały kontaktu z gruntem, ponieważ drewno wchłania wodę z wilgotnego podłoża. Możemy montować elementy (pergole, kratki itp) za pomocą stalowych kotew lub też na betonowych bloczkach (np. altany). Trwałość tak odizolowanego drewna wzrasta do 15 lat. Donice są specyficznym produktem, ponieważ nie da się ich w pełni odizolować od podłoża. Nawet przy zastosowaniu folii możemy uzyskać jedynie 5-10 lat odporności na butwienie. Po tym czasie konieczne będzie wzmocnienia desek dna lub całkowita ich wymiana. Kilkuletnia trwałość konstrukcji drewnianych donic ogrodowych jest jednak zupełnie wystarczająca, ponieważ aranżacja roślinna w donicy będzie wtedy również wymagała przesadzenia. Kompozycję trzeba będzie odświeżyć, a ziemię wymienić ponieważ podłoże w donicach i kontenerach po kilku latach nawożenia staje się zasolone i nie sprzyja już dobremu rozwojowi roślin. Może spowodować „suszę fizjologiczną”, w skrajnym przypadku zupełne zahamować wzrost, a nawet wywołać śmierć roślin.

Jak dużą donicę drewnianą wybrać?

Najlepsza donica to taka, której długość nie przekracza 80-100 centymetrów. Im dłuższy bok, tym dłuższe elementy, z których zbudowane są ścianki donicy, a te łatwiej ulegają znacznym odkształceniom pod wpływem naporu ziemi zamarzającej zimą. Z czasem może to doprowadzić do całkowitego zniszczenia konstrukcji. Duże donice, wypełnione ziemią są w dodatku bardzo ciężkie i nie wszędzie można je postawić, mogą na przykład stanowić zagrożenie na balkonie.(100 litrów wilgotnego podłoża ogrodniczego waży ok.170 kilogramów). Z drugiej strony znaczny ciężar donicy wypełnionej ziemią może się okazać bardzo przydatny, kiedy potraktujemy ją jako stabilną podstawę pergoli, którą zamierzamy zbudować na balkonie czy tarasie. Przykręcając słupki i kratki do boków donic w łatwy sposób możemy zbudować aranżację przestrzeni, którą dodatkowo możemy po jakimś czasie zmienić, przestawiając donice. Aby to było możliwe, pojemniki nie mogą być zbyt ciężkie, dlatego warto używać donic o pojemności 100-150 litrów, czyli o długości ok. 80-100 centymetrów i szerokości 40-50 centymetrów. Obliczając pojemność donicy pamiętajmy o odjęciu grubości ścianek drewnianych, która zwykle wynosi 4-5 centymetrów

Zachęcamy do tworzenia aranżacji wykorzystujących drewniane donice, które stanowią elegancką dekorację.

Donice podtrzymujące konstrukcję pergoli

 

Eksperci Jagram SA