Jak odnowić drewno po zimie?
Drewno ogrodowe to jeden z najbardziej wrażliwych elementów na zmiany temperatury. W zasadzie można powiedzieć, że drewno po prostu „żyje”. W porównaniu ze sztucznymi materiałami, typu plastik czy metal, drewno jest znacznie bardziej wrażliwe na zmienne warunki pogodowe. Nie jest to jednak powód do zmartwienia. Jeśli mają Państwo w swoim ogrodzie na przykład nowoczesne ogrodzenia drewniane czy altanki drewniane, można je z łatwością odnowić po zimie.
Jak przyznaje ekspert firmy Jagram Roman Morawski „Jeśli chcemy, by elementy drewniane w naszym ogrodzie wytrzymały więcej niż jeden sezon, a na dodatek zachowały dobry wygląd, warto pamiętać o dokładnej pielęgnacji. Tego typu zabieg warto przeprowadzać każdego roku, najlepiej wczesną wiosną, zanim jeszcze na dobre wzrosną temperatury."
Jak zabrać się za pielęgnację drewna po zimie? To zaledwie kilka prostych kroków o których piszemy poniżej.
-
Oczyszczamy powierzchnię z pozostałości zimy. Tegoroczna zima była wyjątkowo sroga. Odczuliśmy to nie tylko my, ale też nasze ogrody. Jeśli akcesoria drewniane były przez całą zimę przetrzymywane pod tzw. Chmurką, z pewnością będą nosiły ślady zimy. Ważne jest zatem, by dokładnie oczyścić drewno z pozostałości śniegu czy nawet błota. Warto poświęcić więcej uwagi, ponieważ tylko czysta powierzchnia zapewni możliwość zabezpieczenia drewna przed zniszczeniem.
-
Kiedy to robić. Jak już wspomnieliśmy powyżej, przy pielęgnacji drewna warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim pamiętajmy, by nie czekać z pracami do czasu gdy temperatury znacznie wzrosną. Nie zapominajmy również, że tego typu zabiegi trzeba wykonywać wyłącznie przy dodatnich temperaturach oraz przy bezdeszczowej pogodzie. Oczywiście dobrym sposobem na ominięcie tych przeszkód może być wykonanie tych zabiegów w zadaszonym i ogrzewanym pomieszczeniu, jednak nie zawsze jest to możliwe (wyobrażacie sobie Państwo przeniesienie altanki ogrodowej do garażu?)
-
Impregnacja. Można powiedzieć, że to temat-rzeka. W zasadzie przez pierwszych kilka lat użytkowania produktu, bezproblemowo powinien wytrzymać fabryczny impregnat. Nic nie jest jednak wieczne. Ciężko obliczyć trwałość impregnatu, jednak jeśli nasza drewniana pergola ma już ponad pięć lat, warto zainwestować w dobry impregnat. Dzięki temu możemy być pewni, że wzmocnimy ochronę zapewnioną przez producenta i drewno zachowa swój wygląd przez kolejne lata. Jak już wspomnieliśmy, w przypadku starszych konstrukcji warto taki zabieg powtarzać regularnie (idealnie byłoby w corocznych interwałach).
By