Jak dbać o drewno w ogrodzie
Drewno to jeden z częściej i chętniej wybieranych materiałów architektury ogrodowej. Większość przydomowej przestrzeni zajmują altany ogrodowe – z cedru czy świerku. Taki wybór nie dziwi – drewno to budulec piękny, elegancki, ciepły, wytrzymały, a zarazem delikatny. Warto więc wiedzieć, jak o ten skarb dbać.
Zalety wykorzystania drewna w ogrodzie są ogromne! Rok rocznie coraz więcej Polaków decyduje się na zastąpienie zimnego metalu w przydomowych działkach ciepłym i przytulnym drewnem, które cieszy nie tylko oko, ale i duszę. Mimo wszystkich swoich zalet nasz budulec ma także pewien minus – wymaga naszej troski i dobrej pielęgnacji, ponadto ważna jest jego jakość (co niekiedy wiąże się z ceną). Od czego zacząć pielęgnację drewna? Najlepiej o impregnacji i konserwacji drewna pomyśleć jeszcze przed zakupem (oczywiście, nie dotyczy to osób, które zakup już sfinalizowały), gdy mamy możliwość zdecydowania się na produkt najwyższej jakości, nie wymagający od nas zbyt dużej pracy w przyszłości. Za jakie produkty uważamy te z wyższej półki?
Możemy mówić tutaj na pewno o drewnie dębowym lub egzotycznym. Mniej trwały są świerk i sosna, lecz i na to jest pewien dobry sposób – impregnacja ciśnieniowa. Nasze drewniane konstrukcje mają wielu wrogów. Należą do nich z pewnością warunki atmosferyczne – nie tylko opady śniegu, deszczu, lecz także nadmierne nasłonecznienie, ale i pleśń, grzyby. Sprzymierzeńcem z całą pewnością okaże się architektura ogrodowa impregnowana ciśnieniowo. Takie drewno dobrze opiera się niekorzystnym warunkom atmosferycznym i pozwala produktom „żyć” dłużej. Ponadto elementy te mogą być wykonane nawet z mniej trwałego drewna iglastego, co obniży nasze koszty, a zapewni nam co najmniej taką samą trwałość jak droższe drewno. Gdy podjęliśmy już decyzje o konkretnym modelu, zajmijmy się instalacją i....przeczytajmy zalecenia dotyczące pielęgnacji, jakie zaproponował nam producent. Większość z nich informuje swoich klientów bądź to ulotką, bądź przekazuje najważniejsze informacje swoim detalistom. Jest to wiedza bardzo przydatna, warto więc skorzystać z okazji i podpytać sprzedawcę. Jeśli nie mieliśmy tyle szczęścia i konserwacja drewnianych budynków ogrodowych jest dla nas dalej wiedzą tajemną, nie traćmy nadziei – pamiętając jedynie o kilku kwestiach, możemy cieszyć się pięknem architektury przez długie lata. W tym przypadku będzie chodziło głównie o częstotliwość, czyszczenie oraz impregnację. Prace konserwacyjne w ogrodzie powinniśmy przeprowadzać dwa razy w roku. Będzie to czas przedzimowy, a nawet przedjesienny, gdy chcemy przygotować budynki na gwałtownie zmieniającą się pogodę, a także czas wczesnowiosenny, w którym nie tylko nasza przyroda potrzebuje zwiększonej troski, by w pełni obudzić się do życia. Zanim zaimpregnujemy drewno, musimy najpierw dobrze je oczyścić i osuszyć – impregnować możemy tylko suche drewno. Do czyszczenia na sucho najlepiej użyć miękkiej szczotki z włókna roślinnego.
Postarajmy się wyczyścić w ten sposób każdy kawałek (nie powinno być to trudne w przypadku mebli ogrodowych, bardziej kłopotliwe może być to w przypadku altanek i pawilonów, gdzie przydatna będzie nam drabinka). Po skończeniu pracy należy obejrzeć wszystkie powierzchnie i sprawdzić, czy są one wystarczająco gładkie. Całość możemy przetrzeć wilgotną szmatką. Tak przygotowane, wyczyszczone i osuszone drewno możemy już zaimpregnować. Wybierzmy do tego celu impregnat zapewniający nam ochronę przed promieniami UV oraz taki, który będzie chronić drewno przed wpływem wilgoci. Gama preparatów, których możemy użyć jest naprawdę ogromna – nie muszą być to jedynie popularna bejca i lakier podkładowy. Możemy sięgnąć także po coś bardziej ekologicznego i naturalnego jak np. pokost lniany. Wybór należy do nas. Pamiętajmy, że szlachetnym drewnem możemy się cieszyć w ogrodzie latami. Nie pozostawmy go jednak samemu sobie i pomóżmy mu przetrwać mróz, nasłonecznienie, wilgoć, pleśń. Odwdzięczy się pięknym wyglądem.
Autor: Ogrody Jagram