Jak samemu zbudować płot?
Drewno to naturalny materiał, który z biegiem lat podlega procesom starzenia. Zobacz jak zabezpieczyć je przed zniszczeniem.
Budowa płotu, choć przez wielu bagatelizowana, jest niezwykle ważna, bo zazwyczaj wieńczy budowę domu. Estetyczne ogrodzenie komponuje się i zamyka nasz dom, stając się jego wizytówką dla patrzących z zewnątrz. Nie chodzi o to, aby budować płot na pokaz, ale by mieć na uwadze także estetykę. Choć brzmi to banalnie, to płot świadczy o gospodarzu, dlatego ważne jest by był nie tylko funkcjonalny, ale też gustowny.
Czy możliwe jest, by zbudować funkcjonalny i ładnie wyglądający płot samemu? Współczesna oferta płotów panelowych sprawia, że jedyną rzeczą, o którą musimy się naprawdę martwić, to rodzaj płotu, który chcemy wybrać. Możliwości są praktycznie nieograniczone i zaspokoją nawet najbardziej wymagające osoby. Do wyboru mamy płoty zabudowane i proste z poprzecznymi listewkami, np. Płot Hamburg, albo płoty z łukami na zwieńczeniu, np. Płot Lubeck lub Płot Omega z dwoma łukami. Są też płoty pełne, zabudowane, które mają skośnie ułożone lamele, np. Płot V-mate lub Płot V-mate z łukiem omega. Konstrukcja płotu panelowego nie jest skomplikowana, ale należy zwrócić uwagę na kilka detali. Warto pamiętać o tym, by listewki w kratkach były ze sobą ściśle połączone i równomiernie rozłożone. Symetria sprzyja estetyce, ale równie ważna jest przy izolacji akustycznej i wizualnej. W budowie płotu ważne, jeśli nie najważniejsze, są metalowe łączniki z wkrętem, które powinny być ocynkowane lub wykonane ze stali nierdzewnej.
Nie ma nic gorszego dla budującego płot właściciela, gdy skorodowane łączniki powodują, że kratka rozpada się już po pierwszej zimie. Jeśli chodzi o samą konstrukcję panelu, to rama tworząca oparcie dla wypełnienia panelu, tzw. ramiak musi być dość masywny (minimum 3x3,5cm grubości), dzięki czemu bez obaw o jego zniszczenie można przykręcić kratkę do słupków. Bardzo istotne jest też łączenie narożników ramiaka - lepsze jest połączenie zamkowe aniżeli styczne, które zwiększa sztywność panelu zarówno w kierunku wzdłużnym jak i prostopadłym.
Dlaczego warto zdecydować się na ogrodzenie panelowe?
Jest ono o wiele prostsze i szybsze w montażu, bo nie wymaga ponoszenia nakładów finansowych na budowę ciężkich betonowych fundamentów, jak chociażby w przypadku siatki. Do budowy płotu modułowego wystarczą narzędzia, które każdy z nas ma w domu, czyli poziomica, młotek i wkrętarka.
Budowa krok-po-kroku
1. Zaczynając budowę wyznacz grubą żyłką linię, wzdłuż której będziesz montować płot.
2. Za pomocą młotka i kawałka drewna, by nie uszkodzić, wbijaj szpic do słupków płotowych, co kilka uderzeń sprawdzając poziomicą, czy wbijasz go pionowo.
3. Włóż w niego słupek i przykręć wkrętami z przeciwległych stron, cały czas sprawdzając pion.
4. Przykręć łączniki, na których opierać się będzie przęsło i przyłóż je, by wyznaczyć miejsce wbicia kolejnego szpicu.
5. Przykręć przęsło kilka centymetrów nad ziemią, by nie narażać go na kontakt z wilgotnym podłożem. W ten sposób szybko i bezpiecznie zbudujesz ogrodzenie panelowe.
Podobnie postępuj montując niskie płoty np. Płot Essen z łukiem, albo Płot i furtkę Frankfurt czy też Płot i furtkę Sprewald, a także płoty myśliwskie lub płoty sztachetowe. Możesz też skupić się na wykończeniu swojego płotu. Zbudowanie płotu modułowego oczywiście wymaga minimalnych umiejętności posługiwania się wkrętarką i młotkiem, ale nie jest na tyle trudne, by trzeba było wzywać do tego fachowców. Niezaprzeczalnym atutem zbudowanego własnoręcznie płotu jest fakt, iż możemy cieszyć się owocem naszej pracy każdego dnia, kiedy spoglądamy na ogrodzenie naszej posesji.