Październik w ogrodzie to przede wszystkim przygotowania do kolejnego sezonu oraz prace porządkowe. Zajęć jest wiele, ale zakres prac zależy przede wszystkim od liczby zmian, jakie zamierzamy wprowadzić w przyszłym roku.

Październik w ogrodzie to przede wszystkim przygotowania do kolejnego sezonu oraz prace porządkowe. Zajęć jest wiele, ale zakres prac zależy przede wszystkim od liczby zmian, jakie zamierzamy wprowadzić w przyszłym roku.

Drzewa i krzewy

Jesień to najlepszy okres na sadzenie większych roślin w ogrodzie, ponieważ zdążą się one jeszcze ukorzenić nim nadejdą mrozy, a w przyszłym roku w pełni przygotowane do sezonu wegetacyjnego od razu rozpoczną intensywny wzrost. Sadzić można zarówno rośliny ozdobne (w tym róże), iglaki, jak i drzewa i krzewy owocowe. Sadzimy rośliny pozbawione liści i takie też wybieramy w szkółkach i sklepach ogrodniczych. Po sadzeniu roślinę przez kilka dni należy intensywnie podlewać, pomoże jej to w rozwinięciu systemu korzeniowego i ułatwi aklimatyzację.

Kwiaty, byliny, rośliny cebulowe

Dopóki kwiatów nie zetnie mróz, ogród cieszyć nas będzie ich pięknem – kwitnie jeszcze wiele kwiatów. Jesienne rośliny oczarowują pięknem, kolorami i różnorodnością. Kwitnienie kończą aksamitki, cynie, dziwaczek, fiołki kocanka, rudbekie, stokrotki, szałwie, werbeny, złocienie oraz żeniszki. Dłużej podziwiać będziemy jednak inne gatunki: chryzantemy, astry, dzielżany, krokusy jesienne, zawilce oraz przepiękne zimowity. Jesień to też czas na planowanie ogrodu kwiatowego – w października sadzimy rośliny cebulowe. Czas wybrać miejsca dla wiosennych kwiatów: szafirków, tulipanów, przebiśniegów, krokusów, czosnków ozdobnych, kosaćców, jest to też dobry czas na dzielenie i rozsadzanie konwalii oraz lilii.

Jeśli kwiaty na rabatkach mają pojawić się  szybciej, niż to wynika z ich okresu wegetacyjnego, warto posiać jednoroczne rośliny już teraz - czarnuszki, chabry, maki, nagietki, ostróżki, ubiorki, gipsówki i inne. Jeśli miesiąc będzie ciepły i nasiona wykiełkują, to koniecznie trzeba je będzie ochronić przed mrozem, okrywając  iglastymi gałązkami. Po przymrozkach wykopać należy rośliny zbyt wrażliwe, by mogły zimować w gruncie – chodzi głównie o begonie, dalie, pacioreczniki oraz datury, ale także frezje, mieczyki, tygrysówki, fiołki alpejskie. Ich karpy przesuszamy przez kilka dni, a następnie umieszczamy w skrzynkach i przesypujemy przewiewnym podłożem, rośliny najlepiej przezimują w ciemnych i chłodnych pomieszczeniach.

Owoce

W październiku zbieramy późne odmiany jabłek i gruszek. Jeśli chcemy je przechowywać aż do przyszłego roku, trzeba uważać, by owoce nie przemarzły. Gdy jednak się to stanie, najlepszym rozwiązaniem będzie przygotowanie z nich przetworów. Owocują też inne rośliny, które czasem wykorzystywane są do przygotowywania konfitur i domowych lekarstw – są to przede wszystkim krzewy róż, ognik szkarłatny, berberysy, irgi, jarzębina, głóg, tarnina, czeremcha, dereń, kalina koralowa, rokitniki oraz pigwa. Można zbierać również kasztany, żołędzie i różne gatunki orzechów.

Prace porządkowe

Trawnik trzeba skosić w październiku co najmniej dwukrotnie – jeśli pogoda jest sprzyjająca i trawa rośnie intensywnie, być może trzeba będzie to robić częściej. Po ostatnim koszeniu należy dokładnie oczyścić kosiarkę, naoliwić ją i pozostawić na zimę w suchym miejscu. Więcej o trawnikach przeczytasz w innym artykule. Inne niezbędne działania to: grabienie i palenie liści oraz usunięcie spod drzew wszystkich opadłych owoców, które pozostawione na zimę, stałyby się doskonałą przechowalnią chorób i szkodników. Konieczne jest również nawożenie roślin – warto rozłożyć pod drzewami i krzewami warstwę kompostu – nie dość, że odżywi on rośliny, to na dodatek ochroni je przed chłodem. Nie wolno jedyne stosować nawozów owocowych, które przedłużają wegetację i narażają rośliny na przemarznięcie. W październiku można rozpocząć przygotowanie roślin do mrozów. Najpopularniejsze metody ochrony przed niskimi temperaturami to: tworzenie chochołów, okrywanie pędów ziemią i kompostem (kopczykowanie), owijanie roślin folią, matami słomianymi, kartonem lub agrowłókniną. Grządki opustoszałe po sezonie wegetacyjnym należy sukcesywnie przekopywać, dodając przy tym nawozy, kompost (jak założyć kompostownik, możesz przeczytać tutaj) lub obornik. Dzięki temu wiosenne przygotowania zagonków będą mniej czasochłonne. [zdjęcie: mrhayata]