Projektowanie ogrodu
Za oknem wprawdzie mróz i śnieg, zimno i ciemno, a w otoczeniu domu nawet prawdziwy fanatyk ogrodnictwa niewiele ma do roboty, jednak zimowe miesiące wydają się być wręcz stworzone do projektowania.
Wolny czas można poświęcić na wymyślenie zupełnie nowej szaty naszego ogrodu lub tylko jego delikatne zmiany w nowym sezonie.
Na początek warto zasiąść z kartką i ołówkiem i nanieść ogólny kształt działki, na której przyjdzie nam zaplanować roślinność. Wstępny podział dostępnej przestrzeni pozwoli nam uniknąć błędów, które później trudno byłoby usunąć. Poza tym zima wydaje się być idealnym czasem na naukę – długie zimowe wieczory wydają się być mniej dotkliwe, gdy spędzamy je z piękną książką na kolanach, ucząc się o nowych roślinach i dopasowując je do naszego ogrodu.
Ogród warzywny
Ogród warzywny dobrze jest umieścić w innym miejscu niż w roku poprzednim, ponieważ rośliny rosnąc, zużywają dostępne składniki odżywcze, a ziemia staje się jałowa. Jeśli w naszym ogrodzie nie ma takiej możliwości, koniecznością jest przynajmniej płodozmian, by przez kilka lat pod rząd na jednym miejscu nie uprawiać jednego gatunku roślin. Styczeń i luty to najlepszy czas, by zaplanować konkretne gatunki i odmiany warzyw, ziół i owoców, które chcielibyśmy zasadzić w danym roku. Planując konkretny układ ogrodu, możemy dostosować umiejscowienie roślin do preferowanych przez nie warunków naturalnych.
Rośliny ozdobne
Podobnie jak w wypadku warzyw rośliny ozdobne należy wstępnie rozplanować właśnie w czasie zimy – poza tym właśnie teraz jest najlepsza pora, by usunąć z ogrodu niechciane rośliny, które chorują lub nie prezentują się już odpowiednio. Mróz i odwodnienie naziemnych części krzewów i drzewek powoduje, że łatwiej je teraz wykarczować, ponieważ drewno jest bardziej kruche. Na planie ogrodu należy zaznaczyć umiejscowienie wieloletnich roślin takich jak drzewa, krzewy ozdobne i byliny, najlepiej oznaczyć je dodatkowo kolorami kwiatów i terminami kwitnienia. Na tak przygotowany plan warto nanieść strefy cienia i półcienia – pozwoli nam to otrzymać świetny materiał początkowy do projektowania. Teraz można rozpocząć przeglądanie atlasów roślin, kierując się w/w kryteriami, by na wolnych miejscach zasadzić najbardziej optymalne gatunki zarówno pod względem wyglądu, czasu kwitnienia, jak i wymagań środowiskowych.
Komunikacja w ogrodzie
Jeśli mieszkamy w domu od niedawna i otoczenie domu jest jeszcze w fazie projektowania, warto przyjrzeć się ścieżkom wydeptywanym przez domowników na śniegu i ich trasy nanieść na nasz projekt. Koniecznością jest zaplanowanie tam utwardzonych traktów komunikacyjnych, ponieważ w innym wypadku zasadzone tam rośliny będą niszczone, trawa wydeptywana, a większe drzewka czy krzewy zwyczajnie będą nam przeszkadzać w codziennym przemieszczaniu.
Budynki ogrodowe
Jeśli zamieszkujemy nową, niezagospodarowaną posesję lud decydujemy się na redesign istniejącego ogrodu warto zastanowić się nad wstawieniem do niego odpowiednich budynków ogrodowych – mogą to być altany ogrodowe, pergole, płotyi ogrodzenia czy całe strefy wypoczynku łączące zadaszenia, grill, miejsca do siedzenia oraz ewentualnie miejsce zabaw dla dzieci. Zimą jesteśmy w stanie zaplanować lepiej takie miejsce, ponieważ nie musimy się przejmować rosnącymi w danym miejscu roślinami, cebulki są wykopane, byliny można przesadzić wiosną, a zbędne rośliny usunąć z wybranego miejsca możliwie łatwo. Przeglądanie ofert prezentujących piękne elementy wyposażenia ogrodu dodatkowo poprawi nam humor w długie zimowe wieczory.
Zwierzęta w ogrodzie
Jeśli mamy zwierzęta, które na równi z nami korzystają z uroków ogrodu warto w tym roku postanowić, że wreszcie udostępnimy im odpowiednio przygotowaną przestrzeń. Przykładowo, dla psa można wygrodzić specjalne miejsce z tyłu domu i zasiać tam trawę, pozbywając się pozostałych roślin ozdobnych. Warto zastanowić się również nad wstawieniem tam budy, by nasz pupil mógł więcej czasu spędzać na świeżym powietrzu, również gdy nie ma nas w domu, lecz by w razie konieczności mógł gdzieś się schować. Można także zastanowić się nad montażem specjalnych uchylnych drzwiczek w drzwiach zewnętrznych, dzięki czemu zwierzak będzie mógł swobodnie wchodzić i wychodzić z domu (dotyczy to zarówno kotów jak i psów). Dobrze przygotowane miejsce dla psa w ogrodzie w nadchodzącym sezonie oszczędzi właścicielowi mnóstwa nerwów i złości, ponieważ skończy się raz na zawsze tratowanie roślin przez rozbawione zwierzę, wykopywanie dziur w ziemi w najmniej oczekiwanych miejscach i inne niepożądane zachowania. Ponadto, jeśli w naszym ogrodzie do tej pory nie było karmnika, warto wykorzystać zimowe miesiące spokoju na jego stworzenie. Dokarmiane ptaki przyzwyczajają się do konkretnego miejsca i być może wiosną zdecydują się na założenie tutaj gniazd. Ptaki mieszkające w ogrodzie są oczywiście piękne, ale przede wszystkim bardzo pożyteczne – drapieżne gatunki każdego dnia przez cały sezon wegetacyjny będą stać na straży naszych roślin i zbiorów, żywiąc się szkodnikami.
Zakupy ogrodowe
Planując zakupy z dużym wyprzedzeniem, możemy przede wszystkim lepiej zaplanować wydatki, tak że nie trzeba będzie z niczego rezygnować, bo wszystko zostanie równomiernie rozłożone w czasie. Poza tym już w styczniu rozpoczyna się sprzedaż nasion, więc ich wybór teraz jest największy, a ceny bardziej przystępne. Planowanie większych wydatków z odpowiednim wyprzedzeniem to dobry pomysł dla naszej kieszeni, ponieważ decydując się na zakupy już w styczniu, pozostaje nam kilka miesięcy na oszczędzanie. Zimowy przegląd sprzętu ogrodniczego już w styczniu może pokazać, czego nam jeszcze brakuje – wtedy też warto skorzystać z noworocznych wyprzedaży i nabyć konieczne narzędzia czy dodatkowe akcesoria w atrakcyjnych cenach. Środek zimy okazuje się więc równie atrakcyjnym czasem dla miłośników ogrodów, jak pozostała część roku. Za oknem wprawdzie zimno i śnieżnie, jednak siedząc w ciepłym domu, można puścić wodze fantazji, a następnie systematycznie przygotować się do wprowadzenia w życie swoich planów, gdy za oknem już zrobi cię nieco cieplej, a przyroda zacznie budzić się do życia.