Składzik na narzędzia – jak wybrać?
Każdy ogrodnik ucieszy się kupując domek narzędziowy.
Tego typu przestrzenie są idealnym dodatkiem do ogrodu, gdyż można go użyć zarówno jako składzik na narzędzia i sprzęty ogrodowe czy też przestrzeń do spędzania czasu z rodziną.
Po co domek w ogrodzie?
Taka przestrzeń spełnia wiele oczekiwań. Wprawdzie altana kojarzy się jako miejsce do spędzania czasu z rodziną, może okazać się, że idealnie sprawdzi się jako skład na narzędzia czy choćby miejsce do przebrania się przed pracą w ogrodzie. Dodatkowo, stanowią doskonały dodatek estetyczny do ogrodu. Drewniana altana świetnie komponuje się z terenami zielonymi – ostatecznie drewno jest materialem naturalnym.
Jaki domek w ogrodzie?
Wybór domku ogrodowego zależy od dwóch czynników: naszych możliwości finansowych jak i wielkości naszej działki. Często okazuje się, że jako domek na narzędzia mogą zostać użyte altany ogrodowe lub szklarnie. Jeśli jednak jeszcze nie mamy takiej przestrzeni w naszym ogrodzie, warto zastanowić się, jaki budynek będzie pasował do naszej działki. Przeciętna przestrzeń polskiego ogrodu najczęściej pozwala na zastosowanie składziku do drewna lub niewielkiej altanki. Dodatkowo, przed podjęcią decyzji o zakupie składziku na narzędzia, warto jest podjąć decyzję w sprawie zastosowania tej przestrzeni.
Kupić czy budować samemu?
Wiele osób decyduje się na wykonanie konstrukcji samodzielnie. Takie rozwiązanie faktycznie może mieć swoje zalety – na przykład pozwala to na ograniczenie kosztów powiązanych z zakupem altany. Prawda jest jednak taka, że pozorna oszczędność może spowodować dodatkowe koszta. Dla przykładu, zakup altany od profesjonalisty, zyskujemy nie tylko najwyższą jakość drewna, ale też odpowiednie jego zabezpieczenie. Dzięki procesowi tzw. impregnacji ciśnieniowej drewniane elementy mogą zachować swój doskonały wygląd przez wiele lat, bez potrzeby stosowania dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Warto zaznaczyć, że impregnacja ciśnieniowa nie jest procesem, który można wykonać w warunkach domowych. Inaczej, tego typu zabezpieczenie drewna wykonywane jest tylko i wyłącznie w fabryce – robione jest w tzw. autoklawie.