Drewno ogrodowe

Drewno to naturalny materiał, który z biegiem lat podlega procesom starzenia. Zobacz jak zabezpieczyć je przed zniszczeniem.

Mówi się, że drewno starzeje się szlachetnie. To prawda. Meble do ogrodu i budowle wykonane z dobrej jakości drewna robią po latach ogromne wrażenie, wręcz nabieraja uroku.

W ogrodach elementy z drewna stosowane były niemal od zawsze. Dziś również są tu bardzo często obecne. W otoczeniu roślin elementy wykonane z drewna wyglądają wspaniale i naturalnie, czego nie można powiedzieć o produktach z plastiku. Drewno ogrodowe przez lata użytkowania jest wystawione na kaprysy pogody i działanie szkodników, w związku z czym podlega niszczeniu. Istnieją jednak sposoby, żeby poprawić jego trwałość. Opiszemy kilka z nich. Nic nie działa na drewno tak dobrze, jak regularna pielęgnacja. O każdy sprzęt należy odpowiednio dbać i elementy architektury ogrodowej nie są tu wyjątkiem. Warto jednak pamiętać, by pielęgnację drewna przeprowadzać w sposób możliwie profesjonalny, to znaczy używając środków dobrej jakości.

Jak pielęgnować drewno?

1. Czyszczenie powierzchni. Pamiętajmy, aby przed położeniem impregnatu na drewno dokładnie je wyczyścić. Można do tego użyć np. papieru ściernego. Niejednokrotnie wystarczy też po prostu spryskać drewno wodą (pamiętajmy, nigdy pod zbyt dużym ciśnieniem!), aby oczyścić je z kurzu. Jeśli tego nie zrobimy, drewno nie zostanie odpowiednio zabezpieczone, gdyż używany przez nas środek nie będzie w stanie przebić się przez warstwę brudu. Ważne też jest przygotowanie narzędzi. Powinny one być czyste i w dobrym stanie (na przykład włosie pędzla powinno być w dobrym stanie).

2. Ocena stanu powierzchni. Drewno pracuje – to oczywiste. Jego stan trzeba oceniać cyklicznie – najlepiej po zimie, ponieważ to właśnie wtedy drewno najbardziej niszczeje. Dokładnie sprawdźmy, czy naszych drewnianych sprzętów nie zaatakował grzyb, a także, czy nie ma widocznych dziurDrewniana altanka w ogrodzie

3. Dobór preparatu. Zanim przystapimy do impregnacji drewna musimy kupić odpowiednie materiały. Pamiętajmy o dokładnym zapoznaniu się z informacjami zamieszczonymi na opakowaniu produktu. Nie warto działać „po swojemu”, gdyż efekt jaki uzyskamy może być daleki od oczekiwanego.

4. Test koloru. Przed naniesieniem środka na większą powierzchnię warto sprawdzić, czy na pewno daje on kolor, jakiego oczekujemy. Wypróbujmy go na jakimś małym i niezbyt widocznym fragmencie.

5. Jak malować. Do malowania używamy szerokiego, najlepiej nowego, pędzla. Pamiętajmy, by środek nakładać zgodnie z kierunkiem słojów.

Wszystkie produkty firmy Jagram są zabezpieczane przed niszczeniem w momencie opuszczenia fabryki. Proces ten, nazywany impregnacją ciśnieniową, sprawia, że altanki ogrodowe lub wiaty są w stanie zachować doskonały wygląd przez wiele lat!

 

By Ogrody Jagram