Grudzień w ogrodzie
Grudzień to czas odpoczynku dla ogrodnika oraz dla roślin w ogrodzie – za oknem o tej porze roku najczęściej panuje już zima, a śnieg otula rośliny białą pierzyną. Najważniejsze zajęcia w tym miesiącu to konserwacja narzędzi, regularny przegląd zimowych okryć wrażliwych na mróz gatunków oraz planowanie kolejnego sezonu.
Korzystając z odwilży, można wykonywać prace porządkowe w ogrodzie, z którymi nie zdążyliśmy wcześniej. Koniecznie trzeba pamiętać także o zwierzętach.
Zimową porą...
Należy sprawdzać co jakiś czas stan zimowych okryć roślin – śnieg, porywisty wiatr lub zwierzęta mogły je uszkodzić, a jeśli nie będą spełniać one swej funkcji, możemy stracić cenne okazy z naszej hodowli. Inspekcja nie zajmie wiele czasu, a zauważone w porę uszkodzenia można od razu naprawić, by rośliny nie ucierpiały. Śnieg, szczególnie jeśli jest go dużo lub jest wyjątkowo ciężki, należy regularnie zrzucać z roślin oraz z zabudowań ogrodowych. Altany czy schowki na narzędzia mają delikatne konstrukcje, które mogą zostać łatwo uszkodzone przez zalegające czapy śnieżne. Kolumnowe odmiany roślin koniecznie trzeba związać i regularnie oczyszczać. Jeśli śnieg spowodował już jakieś szkody i złamania, jak najszybciej trzeba ostrą piłą wyrównać rany i posmarować je pastą ogrodniczą, by zminimalizować ryzyko przemrożenia głębiej położonych tkanek roślinnych. W czasie odwilży podlewamy rośliny zimozielone, które rosną przez cały rok i także teraz potrzebują wilgoci i składników mineralnych. W jeden z cieplejszych dni w drugiej połowie miesiąca trzeba pobielić pnie drzew owocowych, co ochroni je przed przemarznięciem, gdy po ciepłym i słonecznym dniu nastaną niższe temperatury. Warto dokarmiać zwierzęta zimą, szczególnie ptaki lub, jeśli mieszkamy pod miastem, sarny, wiewiórki czy zające. W tym drugim wypadku trzeba pamiętać, by nie wpuszczać ich na teren posesji, tylko przygotować miejsce karmienia za ogrodzeniem, ponieważ nasi goście na pewno skuszą się na soczyste rośliny, a ominą przygotowany przez nas prowiant (siano, jabłka, zboże , warzywa). Natomiast karmnik dla ptakówto prosty i dobry sposób, by poznać tych mieszkańców naszego ogrodu – sprzymierzeńców w walce ze szkodnikami.
W ciepłym domu
Regularnie sprawdzajmy stan przechowywanych przez nas cebulek, kaprów, kłączy i bulw roślin ozdobnych. Jeśli gdziekolwiek dostrzeżemy ślady działalności szkodników, gnicie lub choroby, to niezwłocznie usuńmy porażone egzemplarze, by nie narażać na zarażenie pozostałych roślin. Warto przeznaczyć długie zimowe wieczory na posegregowanie posiadanych nasion, przejrzenie dat przydatności, ułożenie ich gatunkami i decyzje, które w przyszłym roku postanowimy siać. Przy okazji można też zrobić listę brakujących nasion i sadzonek, by szybko je uzupełnić. Jeśli do tej pory nie zajęliśmy się narzędziami i sprzętem ogrodowym, teraz jest na to najlepszy moment – zgodnie z instrukcją użytkowania oczyszczamy mechanizmy, oliwimy ruchome części maszyn oraz znajdujemy suche miejsce (jak na przykład altanki drewniane), w którym ogrodnicze narzędzia poczekają do wiosny. Ostrzymy też i zabezpieczamy przed korozją takie przedmioty, jak kosy, szpadle i łopaty, motyli, pazurki, widły, grabie, sekatory i nożyce do trawy itp. Narzędzia warto też odkazić przez zanurzenie we wrzątku lub przetarcie spirytusem, dzięki temu zyskamy pewność, że nie staną się one przyczyną choroby w przyszłym sezonie. Jeśli jakiekolwiek przedmioty wymagają naprawy, to teraz jest na to najlepszy czas. W grudniu można też zatroszczyć się o meble ogrodowe, o ile przechowujemy je w ciągu zimy w domu. [zdjęcie: barockschloss]