Z czego zbudować ogrodzenie?
Wybór dobrego ogrodzenia to nie lada dylemat dla właścicieli posesji. Wbrew pozorom nie jest to wcale prosta sprawa – materiałów, wzorów i stylów do dyspozycji jest właściwie nieskończona liczba. Możemy zdecydować się na płot dopasowany do domu i ogrodu lub lekko skontrastowany, możemy zbudować sobie oazę spokoju odciętą od świata lub wzbudzać zazdrość u przechodniów, otwierając się na otaczającą przyrodę.
Wybór dobrego ogrodzenia to nie lada dylemat dla właścicieli posesji. Wbrew pozorom nie jest to wcale prosta sprawa – materiałów, wzorów i stylów do dyspozycji jest właściwie nieskończona liczba. Możemy zdecydować się na płot dopasowany do domu i ogrodu lub lekko skontrastowany, możemy zbudować sobie oazę spokoju odciętą od świata lub wzbudzać zazdrość u przechodniów, otwierając się na otaczającą przyrodę.
Wszystko zależy od naszej fantazji i zasobności portfela. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze typy ogrodzeń, takie zestawienie pomoże nam podjąć trafną decyzję.
Siatka
Ogrodzenie z siatki to częsty wybór w początkowym etapie zagospodarowywania przestrzeni przydomowej po zakończonej budowie. Takie rozwiązanie ma kilka zalet. Przede wszystkim jest to tani sposób ogrodzenia domu.
Poza tym warto zwrócić uwagę na fakt, że spośród dostępnych rozwiązań siatka w najmniejszym stopniu zasłania widok, więc jeśli mamy domek pod lasem i otacza nas piękne, naturalne środowisko, to jest to naprawdę dobre rozwiązanie. Niestety, siatka nie wygląda zbyt reprezentacyjnie, jednak można zdecydować się na wykonanie z niej tylko części ogrodzenia, decydując się na ozdobny front lub nawet pozostawiając siatkę jedynie z tyłu domu, by nie oddzielać ogrodu całkiem od naturalnego otoczenia.
Płot drewniany
Płot drewniany to rozwiązanie niemal idealne - nie jest drogi, pasuje właściwie do każdego typu zabudowy i klimatu ogrodu, rośliny dobrze prezentują się na tle drewna i nie ma problemu z dopasowaniem parkanu do zabudowy ogrodowej, która zazwyczaj jest wykonana właśnie z drewna.
Na rynku dostępnych jest wiele możliwych opcji – od delikatnych i cienkich deseczek o fantazyjnych kształtach po pełne parkany zasłaniające mieszkańców przed ciekawskimi. Ogrodzenia drewniane kojarzą się przede wszystkim ze swojskością, górskimi chatami i wiejskim klimatem.
Ogrodzenie metalowe
Ogrodzenia metalowe to bardzo dobre rozwiązanie – wybór jest ogromny, kształty okuć często bardzo fantazyjne, a jakość i trwałość tego rozwiązania jest naprawdę duża. Pieniądze wydane na stworzenie takiego ogrodzenia to dobra inwestycja, bo płot metalowy przetrwać może lata, jest dość ciężki i stabilny.
Ogrodzenie z kamienia
Jest to wyjątkowo dekoracyjny typ ogrodzeń, jednak jest również bardzo pracochłonny. Jest jednak prosty sposób, by połączyć jego zalety z niższym kosztem wykonania – wystarczy połączyć kamienne słupki z przęsłami wykonanymi z innych materiałów (drewna lub metalu). Dzięki temu znacznie spadnie koszt robocizny, a płot powstanie znacznie szybciej.
Płot betonowy
Rozwiązanie takie to kompromis pomiędzy estetyką, a praktycznością. Płot wznoszony z betonowych prefabrykatów powstaje szybko, jest bardzo wytrzymały, ale ma nieco przytłaczający wygląd. Jednak to dobre rozwiązanie jeśli dom połączony jest na przykład z działalnością usługową. Betonowy parkan nie jest drogi, więc warto rozważyć też tę opcję, gdy wybieramy ogrodzenie.
Żywopłot
Żywopłot jako ogrodzenie to interesujący sposób na otoczenie posesji, jednak jego hodowla trwa dość długo, a efekty są zawsze niepewne. Jednak ściana zieleni odgradzająca mieszkańców od przypadkowych przechodniów i sąsiadów to naturalny i mało ingerujący w środowisko element. Można zdecydować się na ścisłą ścianę stworzoną z drzew lub krzewów bądź pozwolić pnączom rozprzestrzenić się po istniejącym płocie, zmieniając go w podpórkę dla roślin.
Żywopłoty do bardzo dobra bariera, która pomoże zatrzymać hałas i kurz – w tej kwestii rośliny nie mają sobie równych. Oglądanie zielonego żywopłotu pozwala też odpocząć oczom, szczególnie po pracy przy komputerze.
Powyższa klasyfikacja pozwala zapoznać się z typowymi rozwiązaniami stosowanymi przy ogradzaniu działek. Dzięki temu wybór może być nieco prostszy. W kolejnym artykule o ogrodzeniach podpowiemy czytelnikom, jakie rodzaje ogrodzeń są najlepsze i w jaki sposób dostosować płot do konkretnej lokalizacji.
[zdjęcia: colours an colours, płoty Jagram galeria, Anthony Albright, Jace, i_yudai, pixelthing]