Altana ogrodowa jagram

Niektórzy mówią, że ogród bez altany nie jest ogrodem w pełni. Każdy, kto choć raz z niej korzystał chętnie podpisze się pod tym stwierdzeniem, bo o ile sam ogród kojarzy nam się zarówno z miejscem wypoczynku, jak i ciężką pracą, którą trzeba w niego włożyć, o tyle altany mają jednoznacznie ciepłe i pozytywne skojarzenia.

Jednym altana kojarzy się z czasem odpoczynku, chwilą relaksu z dobra książką albo popołudniową herbatą, a innym z biesiadą i zapachem grilla. Jakby na to nie patrzeć altany mogą dać nam wiele radości w ogrodzie niezależnie od pory roku. Także jesienią. W zasadzie nie ma sensu zastanawiać się nad tym, czy warto mieć altanę na swojej działce.


Wybór właściwej altany

Zastanawiając się nad ich zaletami odpowiadamy na pytanie o funkcjonalność. Okazuje się bowiem, że altana to nie tylko zwieńczenie tzw. małej architektury ogrodowej, ale przede wszystkim bardzo praktyczna i przydatna rzecz. Po pierwsze altany umożliwiają nam wygodny odpoczynek, np. w trakcie przerwy w pracach ogrodowych. Po drugie są miejscem idealnym do spożywania ogrodowych posiłków, w tym zarówno codziennych obiadów, jak i okazyjnego biesiadowania. Po trzecie są zadaszone, dzięki czemu chronią przed niektórymi czynnikami atmosferycznymi, co sprawia, że możemy z nich korzystać przez większą część roku. Musimy mieć na uwadze te 3 rzeczy w momencie, gdy zdecydujemy, że chcemy mieć altanę w ogrodzie. Nawiasem mówiąc, ciężko jest znaleźć wady wynikające z jej posiadania, gdyż jeśli ktoś uważa za wadę to, że trzeba ją sprzątać i od czasu do czasu dbać o nią od strony technicznej, to w zasadzie jest to także największa wada posiadania ogrodu. Skoro w altanie spędzić możemy cały ogrodowy sezon, to warto ją ustawić w takim miejscu działki, by siedząc w niej można było podziwiać jak największą część naszego ogrodu, albo skierować ją w stronę okolicznych, zapierających dech w piersi widoków, jeśli takowe rozciągają się poza granicami naszej działki.

altana

Dochodzimy więc do sedna sprawy, czyli wyboru właściwej altany. Ogólnie rzecz ujmując w tej materii nie panują jakieś utarte zasady. Powinniśmy kierować się intuicją, własnym gustem, no i zasobnością naszego portfela. Oferta rynkowa jest tak szeroka, że mamy możliwość wyboru pomiędzy altanami otwartymi lub zabudowanymi, pawilonami, a nawet domkami cedrowymi. Najważniejsze, by altana, którą wybierzemy była dostosowana wielkością i charakterem do naszego ogrodu. Jeśli mamy duży ogród, który chcemy podziwiać siedząc w wewnątrz, wówczas powinniśmy zdecydować się na pawilon (Altanę Angielską, Pawilon Rimini lub Pawilon Lindrick), albo na altanę otwartą ze wszystkich stron np. Altanę Verdi, Altanę ośmiokątną Chopin, Altanę sześciokątną Vivaldi, Altanę Appleton z gontem, czy Altanę ośmiokątną Mozart. Jeśli potrzebujemy trochę intymności, wówczas powinniśmy wybrać altanę otwartą z ażurowymi kratkami, doskonałymi dla pnączy, które jeszcze bardziej osłonią nas przed światem zewnętrznym.

Świetnym przykładem są Altana Bronte z gontem, Altana Carleton, czy Altana trapezowa Edwardian. Każdemu, kto ceni sobie prywatność do gustu przypadną jeszcze bardziej zasłonięte altany, np. Altana ośmiokątna Chopin z boazerią, Altana sześciokątna Vivaldi z kratką clementine lub Altana narożna Bethoven. Ta ostatnia przeznaczona jest zwłaszcza dla tych, którzy mają niewielką działkę i chcą ustawić altanę w jednym z jej rogów. Niektórzy z nas znacznie więcej czasu będą spędzali w altanie, niż w ogrodzie nie tylko latem, ale także jesienią i to niezależnie od pogody. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem są altany zamykane. Tego typu domki mają lepiej wykończone wnętrza, a także duże otwierane okna, które zapewniają dopływ świeżego powietrza i odpowiednią ilość światła, a z drugiej strony izolują przed zimnem z zewnątrz. Do wyboru pozostaje kilka interesujących modeli, np. Altana zamykana Georgian z gontem, Altana zamykana Victorian Pavilion, Altana zamykana Harrogate albo Altana zamykana Georgian z gontem okna 3/4. Różne style architektoniczne i różne zastosowania w zależności od potrzeb, każdy może znaleźć coś dla siebie.

Osobną kategorię stanowią altany użytkowe, np. Cedrowa Szklarnia Edwardian lub Cedrowy Domek Harrogate, które świetnie nadają się np. do hodowli ziół lub niektórych roślin. Możliwości zakupu altany są więc przeogromne. Jako, że nie jest to decyzja na jeden sezon, to należy gruntowanie zastanowić się nad funkcjami jakie ma spełniać nasza altana lub pawilon. Pamiętajmy, że powinna być integralną częścią naszego ogrodu. Musi współgrać z otaczająca ją architekturą, a także roślinnością i choć brzmi to nieco zabawnie, to z charakterem jej użytkowników także.

Jagram Ogrody