Zalety garażu przyściennego zimą
Każdy właściciel samochodu chciałby mieć własny garaż. Zazwyczaj myśl ta wraca do nas jesienią, kiedy samochód pokrywają opadające liście, a apogeum osiąga zimą, kiedy musimy odśnieżać samochód i zeskrobywać szron z szyb. Może nam to zabrać nawet 20 minut, co jest wielką wyrwą w planie dnia.
Wówczas postanawiamy: Dość tego, potrzebuję garażu! Możemy oczywiście stosować pewne środki zaradcze – kłaść tekturę na przednią szybę i odginać wycieraczki. Pomoże to ochronić elementy samochodu przed mrozem, ale nie rozwiąże problemu śniegu, który zalega na aucie i wokół niego.
Na spadający z nieba śnieg sposób jest tylko jeden – dach. Niestety wiele osób zniechęca się, ponieważ sądzą, że budowa garażu wymaga dużych nakładów finansowych. Innych przerażają niezbędne formalności: pozwolenia na budowę, projekt, w końcu koordynacja inwestycji, czy nadzorowaniem ekipy budowlańców.
Garaż murowany to rzeczywiście inwestycja kosztowna, czasochłonna i stresująca.
Czy to oznacza, że jeśli nie stać nas na budowę wolnostojącego garażu, to skazani jesteśmy na odśnieżanie auta? Czy musimy wozić w samochodzie sprzęt do odśnieżania i pogodzić się z tym, że musimy marnować na nie czas? Na szczęście nie. Rozwiązaniem tych problemów mogą być wiaty samochodowe z drewna - relatywnie niedrogi, a przy tym prosty w montażu. Cztery podstawowe zalety takiej gotowej konstrukcji garażowej to: po pierwsze nie musisz wynajmować fachowców, by ją zainstalować, po drugie nie musisz budować ciężkich fundamentów, po trzecie nie potrzebujesz pozwolenia na budowę, po czwarte jest ona bardzo estetyczna.
Wiata na samochód, zwana inaczej carportem, to drewniana konstrukcja, która pokryta jest dachem z poliwęglanu lub PCV. Konstrukcję samego dachu tworzą łuki gięto-klejone, którym zawdzięcza lekkość i estetykę. Wykorzystanie drewna klejonego sprawia, że stelaż jest lekki, a przy tym wytrzymały, co jest niezwykle ważne w przypadku zadaszenia. Do umocowania szkieletu w ziemi wystarczą kotwy, tzw. szpice do słupków z blachy ocynkowanej, jeśli zaś stawiamy zadaszenie na kostce brukowej lub betonie, to powinniśmy użyć kształtowników typu „U” lub „TT” lub zwykłej prostej metalowej podstawki do kantówki.
Montaż gotowej wiaty jest naprawdę bardzo prosty i nie powinien zająć nam wiele czasu. Jeśli robimy to zgodnie z instrukcją, otrzymamy bardzo trwałą i wytrzymałą konstrukcję. Czy są jakieś przewagi przydomowej wiaty nad garażem wolnostojącym? Chociaż brzmi to nieprawdopodobnie, jest ich przynajmniej kilka. Umiejscowienie wiaty blisko domu daje nam przede wszystkim ten komfort, że do auta nie mamy daleko. Docenimy to zwłaszcza, gdy pada deszcz lub śnieg. O wiele przyjemniej będzie też wypakować zakupy z samochodu lub po prostu wysiadać, gdy nad głową będziemy mieli dach. Sprzątanie, czy naprawa auta będzie również o wiele bardziej komfortowa. Wiaty dościenne można zabudowywać kratką Clementine