Jesień to nie tylko kolorowe liście, ale także wspaniałe owoce, które zdobią ogrody i dziko rosnące rośliny. Czasem wprost nie można od nich oczu oderwać – w naturze najpiękniej prezentują się: jarzębina, kaliny, głóg, dziki bez i krzewy dzikich róż.

 

W ogrodach jesienią możemy cieszyć się prawdziwą feerią barw – różne gatunki i odmiany roślin cieszą oko owocami we wszystkich kolorach tęczy. Poniżej wybraliśmy 5 najwspanialszych gatunków.

Krzew osiągający od 2 do nawet 4 metrów wysokości. Stanowi ozdobę przez cały rok – wiosną na pędach pojawiają się jasne kwiaty skupione w puszyste kwiatostany, w sezonie wegetacyjnym pokrywają go drobne, błyszczące listki, jesienią natomiast gałązki oblepione są owocami, w zależności od odmiany przyjmują one kolor żółty, pomarańczowy lub czerwony. Owoce pozostają na roślinie zimą.

 

Callicarpa, czyli Pięknotka (owoce fioletowe)

Rodzina Callicarpa obejmuje kilkadziesiąt gatunków krzewów i niewielkich drzewek, które naturalnie występują w Azji, Ameryce Północnej i Centralnej oraz w Australii. Szczególne walory dekoracyjne tych roślin podziwiać można jesienią, kiedy na pędach pojawiają się w dużej ilości jagody o nietypowym, fioletowym kolorze. Utrzymują się one przez zimę, stanowiąc ważne źródło pożywienia dla ptaków; owoce są cierpkie, jednak doskonale nadają się na przetwory, zwłaszcza dżemy, galaretki oraz wino. 

Aronia czarna (owoce czarne)

Krzew o maksymalnej wysokości około 2,5 metra, jesienią wytwarza jadalne, słodkawe owoce o dobroczynnym wpływie na zdrowie. Doskonałe właściwości tej rośliny i ogromna zawartość rzadkiej witaminy P powodują, że chętnie używana jest w medycynie naturalnej. Natomiast ze względu na ciemny kolor soku stosowany jest on jako dodatek barwiący w przemyśle spożywczym, bywa też składnikiem przetworów wieloowocowych. Roślina ma niewielkie wymagania glebowe, rośnie zarówno na glebie suchej, jak i podmokłej, jest odporna na mrozy, preferuje stanowiska słoneczne.

Aronia czarna

Ostrokrzew kolczasty (owoce czerwone)

Krzew osiąga maksymalną wysokość 25 metrów, czasem przyjmuje formę drzewiastą, roślina ma ciemnozielone skórzaste liście o kolczastych zakończeniach, które utrzymują się na roślinie podczas zimy. Dodatkowo od jesieni do wiosny roślinę zdobią jagody o intensywnym czerwonym zabarwieniu. Liście i gałązki stosowano dawniej jako paszę dla zwierząt, a w Schwarzwaldzie wyrabiano z nich napar imitujący herbatę. Ostrokrzew często był symbolem bóstw w dawnych religiach, stosowano go także w rytuałach.

Ostrokrzew kolczasty

Śnieguliczka biała (owoce białe)

Krzew występujący naturalnie w Ameryce Północnej osiągający maksymalną wysokość około 3 metrów. W Europie roślina ta jest często spotykana w ogrodach – nadaje się na żywopłoty, ma bardzo małe wymagania, dobrze znosi cięcie i zimowe mrozy, rośnie bujnie niemal wszędzie.  Poza tym niewielkie różowe kwiaty rozwijające się stopniowo przez cale lato są ważnym źródłem nektaru zbieranego przez pszczoły.  Jesienią i zimą ozdobą krzewów są spore, gąbczaste owoce w kolorze białym.

Śnieguliczka białaŚnieguliczka

[zdjęcia: darknesschildsin, 2, fireflies604, thegardenbuzz, Muffet, 6, 7]

Autor Ogrody Jagram