Kolorowe jesienne liście to efekt skomplikowanych procesów zachodzących we wnętrzu roślin, które przed zimowym odpoczynkiem starają się zmagazynować jak najwięcej substancji niezbędnych na wiosnę.

Rozkład zielonego chlorofilu powoduje, że uwidaczniają się inne związki chłonące światło w liściach – czerwony i fioletowy to antocyjany, pomarańczowy - karoten, żółty – flawon.

To właśnie te substancje odpowiedzialne są za jesienne kolory w ogrodzie. Poniżej przygotowaliśmy listę roślin o najpiękniej wybarwiających się liściach.

Niestety, wiele zależy od pogody i efekty nie będą co roku tak samo piękne – jednak długa, ciepła, sucha i słoneczna jesień to gwarancja zachwycających widoków.

Klon Palmowy

Roślina pochodząca z Japonii i Korei Południowej, obecnie chętnie uprawiana na całym świecie, ze względu na wyjątkowo ozdobne liście o pięknych kształtach, które przez cały okres wegetacyjny przyjmują piękne kolory od zieleni, aż po głęboką czerwień. Jest to drzewo osiągające wysokość od 3 do 5 metrów, istnieją także odmiany karłowate tego gatunku. Roślina jest odporna na mróz, nie wymaga przycinania i przesadnej pielęgnacji, najlepiej czuje się na słonecznych osłoniętych stanowiskach. Wymaga dość żyznej i wilgotnej gleby.

 

Berberysy

Berberysy to ogólna nazwa stosowana dla określenia około 450 gatunków krzewów o charakterystycznych niewielkich liściach, wspaniałych kwiatach oraz kolorowych jagodach pojawiających się jesienią. W Polsce występuje naturalnie jeden gatunek z tej rodziny – Berberys pospolity. Charakterystycznym elementem krzewów są ciernie. Rośliny te mają niewielkie wymagania i są dość odporne na mróz.

Kolorowe berberysy

Trzmieliny

Grupa roślin obejmująca około 120 gatunków, uprawiana przede wszystkim jako roślina ozdobna, czasem też wykorzystuje się jej owoce wyjątkowo bogate w witaminę C. Trzmielinę warto przycinać nawet 3 razy w roku, nadaje się do formowania niskich żywopłotów i naturalnych barier ograniczających inne rośliny. Pozostawiona w stanie naturalnym rozrasta się szybko na wszystkie strony. Można skorzystać z tworzonych przez roślinę naturalnych pędów z korzeniami i w ten sposób szybko ją rozmnożyć. Wystarczy latem obciąć kilka gałązek i posadzić w doniczkach. W czasie jesiennych chłodów liście trzmieliny wybarwiają się na czerwono – im zimniej, tym intensywniejszy jest kolor. Roślina jest mrozoodporna.

Trzmieliny

Winobluszcz pięciolistny

Pnącze wieloletnie, jest wyjątkowo ozdobne jesienią ze względu na duże liście, które wybarwiają się w naprawdę spektakularny sposób oraz ciemnoniebieskie owoce. Winobluszcz to roślina szybko rosnąca, osiągająca wysokość nawet 12 metrów. Winobluszcz w krótkim czasie tworzy zwartą, bujną i dużą masę zieleni. Nie ma specjalnych wymagań dotyczących gleby, rosnąć będzie wszędzie, a jedyną różnicą będzie tempo wzrostu. Nie przeszkadzają jej ani przejściowe susze, ani mrozy, doskonale nadaje się do pokrywania płotów, parkanów, budynków typu pergola lub elewacji, można uprawiać ją nawet na balkonie. Gęste ulistnienie tłumi hałas i zatrzymuje kurz. Winobluszcz potrzebuje podpory, żeby piąć się w górę.

WinobluszczWinobluszcz

Sumak

Niezbyt duże drzewo osiągające maksymalnie 6 metrów wysokości, którego długie pierzaste liście wspaniale wybarwiają się jesienią. Rozłożysta, jasna korona jesienią ozdobiona jest również przez wyjątkowe owocostany w kolorze brunatnym umiejscowione na końcach pędów. Roślina jest odporna na mróz, suszę, rośnie dobrze na każdego rodzaju glebie. Jest to jednak gatunek agresywny, więc najrozsądniejsze jest umiejscowienie go na trawniku – dzięki temu unikniemy przekopywania wokół niego ziemi, a pędy odbijające od korzeni będą regularnie koszone.

Sumak Sumak

[zdjęcia: kloniwotski, 2, 3, Succulentisima, scott.zona Alastair Rae, guldfisken, ragesoss, SimonDeanMedia, orchidgalore]

By Ogrody Jagram