Lato w mieście - rośliny na balkon
Grudzień to czas odpoczynku dla ogrodnika oraz dla roślin w ogrodzie – za oknem o tej porze roku najczęściej panuje już zima, a śnieg otula rośliny białą pierzyną. Najważniejsze zajęcia w tym miesiącu to konserwacja narzędzi, regularny przegląd zimowych okryć wrażliwych na mróz gatunków oraz planowanie kolejnego sezonu.
Lato to najlepszy okres na spędzanie czasu na świeżym powietrzu, jednak czasem w mieście jest to trudne - kurz, rozpalony asfalt oraz hałas potrafią skutecznie zniechęcić do spacerów. Jednak jest na to rada: zielona oaza na własnym balkonie!
Wyposażenie
Balkon to z jednej strony przedłużenie mieszkania i jego wystrój powinien harmonizować ze stylem, w jakim urządzone jest wnętrze, do którego przynależy. Z drugiej strony, balkon łączy nasze wnętrze ze światem zewnętrznym, dlatego nie warto ustawiać tam zbyt dużo mebli, by tego nie zakłócić. Decydując się na namiastkę ogrodu na balkonie, koniecznie trzeba się zaopatrzyć w donice i skrzynki na rośliny, a także w fotele oraz stolik pozwalające delektować się czasem spędzanym na balkonie (meblowe minimum). Jeśli mamy obszerny balkon, możemy zaszaleć i stworzyć tam miejsce prawdziwie rajskiego wypoczynku – zafundować sobie morze zieleni, a nawet hamak. Więcej o wyposażeniu balkonu możemy przeczytać w tekście Ogród na balkonie.
Kwiaty na balkon
Wybór kwiatów, jakie możemy mieć na balkonie, jest ogromny. Najczęściej jednak decydujemy się na znane i sprawdzone gatunki, które dobrze sobie radzą w doniczkach z małą ilością ziemi, długo i obficie kwitną, pięknie pachną oraz są odporne na niekorzystne czynniki. Najlepsze rośliny na balkonto: stokrotki, bratki, pierwiosnki, fiołki, niezapominajki oraz kwiaty cebulowe na początku sezonu wegetacyjnego, później świetnie sprawdzą się begonie, lobelie, petunie, werbena, żeniszek, pelargonie, surfinie, szałwia, starzec, niecierpki, goździki, aksamitki, hortensje, fuksje, nasturcje. Można też sadzić odmiany karłowate dalii oraz azalii, godecję, lawendę, a także maciejkę i kocimiętkę, która chroni przez insektami. Dodatkowo kolorowe trawy, mchy czy też wrzośce pozwolą nam się cieszyć wrzosowiskiem lub pomogą stworzyć stylizowany miniskalniak.
Zioła na balkon
Balkon to także świetne miejsce do uprawy różnych ziół używanych w kuchni– warto przeznaczyć na to jedną czy dwie skrzynki albo większe donice. Zależnie od naszych upodobań smakowych możemy skomponować własne połączenie roślin, które nadają się do takiej hodowli. Najważniejsze z nich to koperek, pietruszka, szczypiorek drobny, rzeżucha, seler, czosnek, bazylia, oregano,estragon, majeranek, melisa, mięta, lubczyk, rozmaryn, szałwia, tymianek, a także mniej znane: czarnuszka, która dodatkowo pięknie wygląda, lub cząber, a nawet ozdobne papryczki chili, które czasem można kupić w sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach.
Pnącza na balkon
Na balkonie dobrze prezentują się pnącza – stanowić one mogę piękne tło dla kwiatowych kompozycji i ich uzupełnienie. Najlepsze gatunki na balkon to bluszcz, hortensja pnąca, groszek pachnący, kobea, wilce, powojniki, milin amerykański, glicynia, nasturcja oraz pnące róże. Jeśli natomiast dysponujemy większymi doniczkami, to można rozważyć zakup wiciokrzewów - pięknie kwitną i słodko pachną. Jeśli natomiast chcemy, by nasz balkonowy ogród był również pożyteczny, możemy w dużych donicach posadzić winorośl. Jeśli mocno przerwiemy zawiązki, jesienią cieszyć się będziemy ze słodkich owoców. To nie koniec możliwości – na balkon nadają się także inne pnącza: passiflora, chmiel oraz trzmielina, a także mniej znane, egzotyczne gatunki, które zdobywają coraz większą popularność w naszym kraju.
Większe rośliny balkonowe
Na większych balkonach ładnie wyglądają bardziej skomplikowane i różnorodne kompozycje, zawierające poza niewielkimi roślinami jednorocznymi i bylinami także drzewka i krzewy. Najbardziej polecane są na balkon iglaki, które ozdobią balkon przez cały rok – chodzi głównie o miniaturowe odmiany cyprysów, jałowców, sosen, świerków, jodeł, cisów czy żywotników albo kosodrzewiny. Jednak to nie jedyne możliwości – coraz popularniejsze stają się inne rośliny zimozielone, na przykład bukszpan, barwinek, ostrokrzew czy trzmielina. Poza tym oczywiście na balkonie może znaleźć się miejsce dla roślin znanych z ogrodów, chociażby krzewów róż, datury zwanej trąbą jerychońską czy różnych krzewów ozdobnych. Na balkony nadają się też drzewka bonsai kształtowane z roślin odpornych na mrozy.
Pielęgnacja
Należy pamiętać, że dla roślin pojemniki czy doniczki nie są naturalnym siedliskiem. Rośliny balkonowe wymagają większej uwagi niż takie same okazy posadzone w ogrodzie. Chodzi przede wszystkim o regularne, częste podlewanie. W słonecznie i ciepłe dni należy to robić nawet dwukrotne w ciągu dnia (rano i wieczorem, gdy jest chłodniej). Częściowo rozwiązać można ten problem, dodając podczas sadzenia do ziemi tzw. hydrożelu, który wiąże wilgoć i nie pozwala wodzie łatwo wyparować. Kolejną rzeczą, o której trzeba koniecznie pamiętać, jest regularne nawożenie - przy każdym podlewaniu woda powinna zawierać odpowiednią ilość rozcieńczonego nawozu. Raz w roku trzeba też wymienić ziemię wszystkim roślinom na balkonie. Należy również regularne usuwać przekwitłe kwiatostany oraz zeschłe liście. Dzięki temu można się będzie cieszyć pięknem roślin aż do pierwszych mrozów. [zdjęcie: Mllerustad]