Lipiec w ogrodzie
Lipiec to jeden z tych miesięcy w roku, kiedy pracy w ogrodzie jest nieco mniej. Główne działania to zabiegi pielęgnacyjne oraz prace porządkowe w ogrodzie.
Poza tym lato powoduje, że do naszych rąk trafiają już plony – przede wszystkim różnorodne owoce. Warto zawczasu pomyśleć o ich przetworzeniu.
Trawnik
Trawnik wymaga w lipcu, podobnie jak w czasie całego sezonu wegetacyjnego, regularnego koszenia – najlepiej nie pozwalać mu odrastać zbyt wysoko i kosić go mniej więcej raz w tygodniu, Nawozić natomiast warto raz w miesiącu. Jeśli lato jest gorące, suche i słoneczne, musimy regularnie i obficie podlewać trawę. Najlepiej sprawdzą się w tej sytuacji automatyczne zraszacze – trawa potrzebuje około 3-5 litrów wody na każdy metr kwadratowy powierzchni. Regularnie trzeba również usuwać z trawnika chwasty.
Żywopłot i iglaki
Żywopłot w ciągu całego sezonu należy przycinać mniej więcej raz na miesiąc. Przycinając, należy uważać, by nie pozostawić zbyt długich gałązek, bo przerzedzi to roślinę. Lepiej przyciąć żywopłot zbyt krótko niż zbyt luźno. Dzięki temu mamy mniejsze szanse na prześwity. Trzeba też pamiętać o regularnym przycinaniu góry żywopłotu, co zmusi go do rozkrzewiania – róbmy to dokładnie szczególnie na początku, ponieważ inaczej będziemy mieli problem z „łysym” dołem krzaków. W szczycie sezonu wegetacyjnego warto też zapanować nad rozrostem iglaków – uszczknięcie szczytów gałązek znacznie go spowolni, a roślina nabierze dzięki temu objętości.
Kwiaty
Należy regularnie ścinać kwiatostany bylin oraz róż, dzięki temu przedłużymy ich kwitnienie, a ogród prezentował się będzie pięknie przez dłuższy czas. To odpowiedni moment na wykopanie, suszenie i sortowanie cebulek wiosennych kwiatów, które skończyły już sezon wegetacyjny. Lipiec jest też czasem mieczyków – ozdobiony nimi ogród wygląda pięknie, doskonale nadają się też na kwiaty cięte, więc warto poświęcić kilka z nich i zabrać lato ze sobą do domu. Nie można zapomnieć o regularnym pieleniu grządek i podlewaniu. Lato to dobra pora na dzielenie niektórych bylin, wśród nich aster, macierzanka, pierwiosnek, barwinek, rozchodnik, kosaćce, chabry, piwonie, irysy).
Owoce
W lipcu cieszymy się truskawkami, poziomkami, porzeczkami czarnymi, białymi i czerwonymi, agrestem, malinami, morelami oraz czereśniami. Powoli zaczynają też dojrzewać wiśnie. Należy też pamiętać o zawiązkach, które jeszcze rosną, a cieszyć nas będą dopiero jesienią. Drzewa owocowe wymagają teraz szczególnej opieki – najbardziej łamliwe gatunki, czyli grusze i śliwy, trzeba koniecznie podeprzeć, podobnie jabłonie. Spod koron regularnie trzeba usuwać opadłe zawiązki, ponieważ stanowią doskonałe siedlisko dla szkodników i mikroorganizmów. Po zbiorze należy wyciąć owocujące odnogi malin, żeby tegoroczne pędy lepiej rosły. W drugiej połowie miesiąca warto posadzić nowe krzewy truskawek, jeśli chcemy się cieszyć owocami już w przyszłym roku.
Warzywa i zioła
Warzywnik w ogrodzie w lipcu daje obfite i różnorodne plony. Wczesne odmiany marchwi, buraków oraz pietruszki są gotowe do zbiorów, podobnie jak sałata oraz kapusta. Poza tym teraz jest wreszcie pora, kiedy można delektować się świeżymi warzywami strączkowymi – bób, fasolka szparagowa oraz zielony groszek właśnie dojrzewają, oraz dyniowatymi, takimi jak kabaczki, patisony, cukinie i dynie. Można jeszcze dosiewać odporne na przymrozki odmiany szpinaku, marchwi, buraków oraz pietruchy na zbiory jesienne oraz kontynuować regularne dosiewanie szczypiorku, koperku i sałaty na bieżące potrzeby. W warzywniku owocują też obecnie ogórki oraz wczesne odmiany pomidorów. Zbierać w lipcu można także kalafior oraz brokuły, które już kwitną. Zioła wymagają przycięcia, by ładnie się rozkrzewiły i powiększyły. Poza tym zabieg ten pozwoli na dwukrotne zbiory i przez kilka następnych tygodni umożliwi korzystanie w kuchni ze świeżych, młodych pędów. Sadzony jesienią czosnek w lipcu może być już gotowy do zbiorów.
Inne
Podlewamy pryzmę kompostową w czasie upałów, zbyt mała ilość wody zmniejsza szybkość dojrzewania kompostu. Trawę należy zmieszać przed kompostowaniem z innym rodzajem materiału organicznego, by łatwiej ulegała rozkładowi. Po pieleniu można wyrzucać na pryzmę chwasty, jednak zawsze trzeba je zostawić do wyschnięcia na słońcu na dłuższy czas, by nie zaczęły rosnąć na pryzmie. Cały ogród warto regularnie podlewać wieczorami w czasie upałów, ważne jest jednak, by nie było to tylko zraszanie, ale porządny prysznic, dzięki któremu woda dotrze do korzeni. Lepiej podlewać ogród obficie, ale rzadziej, niż powierzchownie, ale często. Nie można zapomnieć o spulchnianiu ziemi, dzięki temu będzie ona lepiej zatrzymywała wodę, a rośliny będą lepiej rosły w luźniejszym podłożu. W miejscach, które zostały już oczyszczone z roślin, można wysiewać poplon przeznaczony na nawóz. Posiany tam łubin pięknie ozdobi masz ogród do jesieni, ponieważ szybko rośnie i jeszcze zdąży zakwitnąć w tym sezonie. [zdjęcie: outofsocks]