Błędy ogrodnicze - część 2
Image via Wikipedia
Do wcześniejszej listy 10 najczęściej popełnianych przez amatorów ogrodnictwa błędówdodajemy kolejnych 10 elementów. Zapoznanie się z poniższym zestawieniem pomoże początkującym ogrodnikom uniknąć poważnych problemów. Warto wiedzieć, czego wystrzegać się w ogrodzie.
1. Zbyt słabe przycięcie żywopłotu
Zbyt oszczędne przycinanie żywopłotu
to częsty błąd młodych ogrodników – żal im ładnie rosnącej malutkiej roślinki, więc pozwalają krzaczkom żywopłotu mocno wyciągnąć się w górę. Na początku błąd jest niewidoczny, jednak gdy za parę lat żywopłot podrośnie, okaże się, że doły krzaczków są puste i przeświecają. Znacznie większym problemem będzie wtedy zmuszenie roślin do zakrycia tych miejsc, niż gruntowne ich przycinanie w każdym roku – im bardziej regularnie przycina się młode pędy, tym silniej pobudza się roślinę do wzrostu i rozkrzewiania. Więcej informacji o tym temacie znajdziecie w naszym kompendium wiedzy o żywopłotach.
2. Mylenie roślin z chwastami
Dla amatora wszystkie młode rośliny na rabatce wyglądają podobnie, na początku trudno stwierdzić, co jest chwastem, a co będzie w przyszłości pięknym np. kwiatem. Dlatego też podczas pielęgnacji rabatek wiosną często zdarza się, że nadgorliwy miłośnik ogrodnictwa zamiast usunąć chwasty wyrwie wschodzące właśnie kwiaty.
3. Przelewanie lub przesuszanie roślin zwłaszcza w doniczkach
Rośliny w doniczkach są znacznie bardziej wrażliwe niż te, które rosną w ziemi. Ma to związek z tym, że ich środowisko jest mocno ograniczone i sztuczne, woda szybciej wyparowuje, skazując roślinę na przesuszenie, a korzenie moczone przez dłuższy czas w wodzie łatwo gniją, gdy nie ma właściwego odpływu. Rośliny w doniczkach bez nawożenia rosną gorzej niż te posadzone w gruncie, bo po pewnym czasie wyczerpują się składniki odżywcze znajdujące się w glebie.
4. Sadzenie roślin inwazyjnych
Sadzenie niektórych roślin może się okazać gwoździem do trumny dla ambitnych ogrodników. Chodzi oczywiście o gatunki inwazyjne. Gdy rozgoszczą się one w naszym ogrodzie, bardzo trudno będzie się ich pozbyć. Trzeba wiedzieć przynajmniej o najpopularniejszych z nich, jak: rdestowce różnych odmian, topola, różne odmiany wierzby, maliny, jeżyny, astry, mięta, poziomki i truskawki, rogownica, klony, powojniki i wiciokrzewy, konwalie, fiołki, zawilce, pozłotki, niektóre goździki, smagliczki, chabry i maki, paprocie, stokrotki, bluszcz itd. Przed ich sadzeniem trzeba się dobrze zastanowić, jednak ładnie zaaranżowane okażą się pięknym elementem ogrodu. Warto też wiedzieć, że niektóre gatunki chwastów są roślinami inwazyjnymi, chodzi przede wszystkim o mniszka lekarskiego, koniczynę i mech (szczególnie na trawnikach), skrzyp oraz niecierpki.
5. Szkodniki i choroby
Szkodniki i choroby to zmora ogrodów – doświadczeni ogrodnicy potrafią sobie radzić z najpopularniejszymi plagami i przynajmniej do pewnego stopnia zapobiegać ich pojawieniu się w ogrodzie. Jednak młodzi ogrodnicy maja z tym ogromny problem i zdarzyć się może, że jeden pechowy sezon spowoduje bezpowrotną stratę wielu cennych roślin.
6. Samosiejki
Samosiejki to problem podobny w skutkach do sadzenia roślin inwazyjnych. Jednak nieco trudniej nad tym zjawiskiem zapanować, bo nigdy nie wiadomo, gdzie rośliny wysiały się samodzielnie. Jeśli nieco chaotyczne rabatki nam nie przeszkadzają, to możemy na to pozwolić. Jeśli jednak wolimy ład, to jedynym sposobem zapobiegania temu zjawisku jest usuwanie nasion z roślin przed ich dojrzeniem i samoistnym rozsianiem.
7. Nadmierna pielęgnacja
Nadmierna pielęgnacja, podawanie dużych ilość nawozów, zbytnie przycinanie, nadmierne chronienie przed czynnikami atmosferycznymi, podlewanie w nieodpowiednich porach i inne drobne czynności wykonywane codzienne, niefachowo lub zbyt dokładnie, mogą spowodować uszkodzenia roślin. Trzeba pamiętać, żeby nie przedobrzyć.
8. Brak organizacji pracy
Praca w ogrodzie powinna być zaplanowana i mieć określoną kolejność. Warto dowiedzieć się już na początku miesiąca, jakie prace powinny być wykonane w ogrodzie i rozplanować czas, jaki chcemy i możemy poświęcić, tak by na pewno na nic go nie zabrakło. Lepiej zrealizować najważniejsze zadania, a mniej ważne prace przełożyć na inny termin, gdy czasu będzie więcej.
9. Brak wizji ogrodu
Problemem początkujących ogrodników są trudności z wyobrażeniem sobie ogrodu za kilka lat, gdy rośliny podrosną: czy urocza rabatka nadal będzie nam się podobać? czy mały kącik z iglakami nie będzie szpecił kąta ogrodu, gdy rośliny podrosną i stracą kształt? Tego typu pytania warto sobie zadawać już na początku drogi, by srodze się nie rozczarować po jakimś czasie.
10.„Porzucenie” ogrodu
Piękny projekt to nie wszystko – jeśli zdecydujemy się na ogród dla ambitnych, czyli kompozycję zachwycającą, bogatą, ale wymagającą pielęgnacji, może się okazać, że po kilku pierwszych miesiącach nasz zapał osłabnie, a ogród zacznie dziczeć. Już podczas projektowania ogrodu należy ten praktyczny aspekt wziąć po uwagę . Jeśli nie mamy czasu na zajmowanie się ogrodem, zaplanujmy w nim większe połacie trawników, liczne ścieżki i utwardzone place, a miejsce pomiędzy kępami roślin wysypmy żwirem lub korą. Utrzymanie ich w porządku wymaga niewiele pracy, która na dodatek jest prosta. Rabatki kwiatowe pełne pięknych roślin, kwiatów, bylin trzeba pielić, warzywnik wymaga nawożenia i usuwania chwastów i regularnej pracy, podobnie sprawa wygląda z sadem. Dlatego też nie dajmy się porwać jedynie estetycznej stronie projektu, a realnie rozważmy, ile czasu możemy poświęcić na dbanie o ogród i na tej podstawie zdecydujmy o jego wyglądzie.
Autor: Ogrody Jagram