Sierpień w ogrodzie
Sierpień to miesiąc piękna i obfitości – wiele gatunków kwitnie, ogród prezentuje się wspaniale w pełni wegetacji, a rośliny w warzywno-owocowej części ogrodu dają plony. Teraz właśnie można cieszyć się najpełniej efektami ciężkiej pracy w poprzednich miesiącach.
Prace porządkowe
Co tydzień trzeba kosić trawnik i regularnie go nawadniać, szczególnie gdy pogoda jest słoneczna. Regularnie powinniśmy też skracać żywopłot, by zapobiec nadmiernemu wyrastaniu młodych pędów i przerzedzeniu osłony. Po sierpniu zaprzestajemy jednak regulacji żywopłotu, ponieważ przycięte pędy muszą mieć czas, by zabliźnić się po zabiegu i zdrewnieć przed przymrozkami. Przestajemy też powoli nawozić rośliny, by już nie pobudzać ich wzrostu przed zimą. Rośliny kwitnące należy pozbawiać przekwitłych pędów, ponieważ przedłuży to ich kwitnienie, a niemożliwość zawiązania nasion zapobiegnie samosiejkom. Trzeba również pamiętać o podlewaniu roślin w pojemnikach i donicach, szczególnie jeśli pogoda jest upalna, słoneczna lub wietrzna.
Sadzenie i siew
Koniec lata to dobry czas na sadzenie i przesadzanie roślin iglastych oraz tych gatunków liściastych, które nie gubią liści przed zimą. Na nowym miejscu roślinie należy się szczególne traktowanie – trzeba ją obficie podlewać przez kilka pierwszych dni, co pomoże się jej ukorzenić i zaaklimatyzować. Można też sadzić teraz w sierpniu rośliny cebulowe, które kwitnąć będą jeszcze w tym roku – chodzi przede wszystkim o przepiękne jesienne zimowity, które ozdobią ogród aż do pierwszych śniegów. Warto uzupełnić wydeptany lub uszkodzony trawnik – siewki zdążą się ukorzenić przed zimą i ładnie odbiją w kolejnym sezonie. Możemy w sierpniu dzielić i rozsadzać rośliny, dotyczy to przede wszystkim wrzosów, bluszczu, goździków, floksów, naparstnic, liliowców, fiołków, maków, rogownic, żagwinów, kosaćców, piwonii. Sierpień to także miesiąc, który powinniśmy wybrać do sadzenia roślin dwuletnich m.in. bratków, dzwonków ogrodowych, stokrotek, niezapominajek, malw. Przygotujmy już podłoże do sadzenia wiosennych roślin cebulowych. W miejscach zwolnionych przez rośliny, które zakończyły już wegetację, można posadzić jesienne kwiaty, ich rozsadę kupimy jeszcze w centrach ogrodniczych. Innym dogodnym miejscem, gdzie można się zaopatrzyć w sadzonki, są punkty handlowe przy cmentarzach, gdzie aksamitki, szałwie, żeniszek czy smagliczki są w ciągłej sprzedaży.
Warzywnik
Sierpień to w ogrodzie warzywnym przede wszystkim czas zbiorów – możemy cieszyć się świeżymi pomidorami, papryką, ogórkami, kabaczkami, cukiniami, a także warzywami kapustnymi, kalafiorem i brokułami. Do zbiorów nadaje się fasolka szparagowa oraz część warzyw korzeniowych. Gdy liście ziemniaków zaczynają żółknąć, przystąpmy do wykopków. Cebula i czosnek będą gotowe do zbiorów, gdy ich liście zżółkną i częściowo zaschną. Podczas słonecznej pogody można jeszcze zdecydować się na zbiór ziół, które zdążą wyschnąć przez jesiennymi deszczami. To także czas, by siać niektóre szybko rosnące warzywa na jesienny zbiór, chodzi przede wszystkim o szpinak, szczaw, koperek i pietruszkę, sałatę, rzodkiewkę, rzepę.
Owoce
Można sadzić już krzaczki truskawek na przyszłoroczny zbiór, by dobrze się ukorzeniły. Truskawki, które pozostają na dotychczasowych grządkach, pozbawiamy rozłogów i podlewamy, by mogły w lepszej kondycji dotrwać do kolejnego sezonu. Po zakończeniu zbiorów malin tegoroczne pędy należy usunąć (nie będą już owocować za rok) i w razie potrzeby przerzedzić tegoroczne przyrosty. Po zbiorach porzeczek i agrestu można lekko prześwietlić krzaczki, usuwając część tegorocznych pędów. W sierpniu czekają nas również zbiory wiśni, brzoskwiń oraz wczesnych odmian śliwek, możemy też liczyć na wczesne odmiany jabłek i gruszek. [zdjęcie: yashima]
Autor: Ogrody Jagram