Naturalny taras drewniany
Jaki będzie podatek od nieruchomości w 2014? Jakie nieruchomości podlegać będą podwyższonemu podatkowi? Dowiedz się więcej czytając ten artykuł!
Tarasy zwykle wykańczane są ceramiką, bądź kamieniem. Warto jednak wyjść poza ten schemat i zbudować oryginalny taras z drewna. Drewniane tarasy odznaczają się klasyczną elegancją i jednocześnie tworzą ciepły, rodzinny klimat.
Drewno jako naturalny budulec doskonale komponuje się z zielenią ogrodu. Co ważne, taki taras jest nie tylko piękny, ale i funkcjonalny. Drewno nie nagrzewa się na słońcu, jak bywa to z ceramiką, dzięki czemu przyjemnie chodzi się po nim boso. W chłodniejsze dni natomiast przyjemniej będzie nam dotykać naturalnego drewna niż chłodne płytki czy kamień. Jak zbudować taki taras? Oto kilka wskazówek, które pozwolą uniknąć błędów przy montażu i problemów w czasie eksploatacji.
Podstawowa konstrukcja
Jeżeli planujemy prosty taras o regularnych kształtach, na płaskim terenie, to tarasy drewniane powstaną w oka mgnieniu. Wystarczy zebrać wierzchnią warstwę ziemi, aby odkryć jałowy piach. Na piasek wysypujemy 15 – 20 cm tłucznia, przykrywamy cienką warstwą piasku (5 cm), a następnie układamy betonowe płytki w odstępach około 60 cm. Płytki należy wypoziomować tak, aby stanowiły równą podstawę pod drewniane legary, które mocujemy na płytkach za pomocą specjalnych metalowych łączników. Do legarów przykręcamy deski. Warto wcześniej nawiercić otwory na brzegach desek, aby zapobiec ewentualnym pęknięciom w trakcie montażu. Należy zachować centymetrowe odstępy między deskami. Ważne, aby dobrze dociskać deski do legarów w trakcie przykręcania i dopasowywać jedną do drugiej za pomocą specjalnych pasów oraz ścisków stolarskich.
Taras fantazyjny
Jeżeli planujemy taras na nierównym terenie, należy zastosować fundament punktowy. Co 1,5-2 m kopiemy dołek i zalewamy stopę fundamentową. Każdy słupek betonowy należy zwieńczyć stalową obejmą (90 x 90 mm), do której mocuje się legar o wymiarach 9 x 9 cm. Do tak przygotowanej podstawy przykręca się następnie deski. Punktowy fundament pozwala tworzyć taras na zróżnicowanym terenie, różnica poziomów między poszczególnymi punktami tarasu może wynosić nawet 1,5 m. Warto pamiętać, że tarasowi można nadać dowolnie wybrany kształt.