Płoty osłonowe - 3 wizje
Każdy właściciel posesji ma swoją wizję tego, jak chciałby ją ogrodzić. Morze możliwości zamiast pomagać w dokonaniu wyboru, raczej zaciemnia obraz i utrudnia decyzję. Jest przecież tak wiele różnych pomysłów!
Przykładowo, ogrodzenie może być integralną częścią domu, harmonizować z jego architekturą i dopełniać krajobraz. Może też być bardziej związane z ogrodem - organicznymi formami i naturalnymi materiałami podkreślać urodę roślin. Płot może być zarówno granicą, wyraźnym oddzieleniem sfery prywatnej od publicznej, jak i ledwie zaznaczonym, niemal niezauważalnym przejściem. W niektórych przypadkach ogrodzenie stanowi ramę, która podkreśla urodę konkretnego widoku, szczególnie ma to miejsce w wypadku frontowej elewacji i umieszczonego przed domem ozdobnego ogrodu. Trzy najważniejsze typy ogrodzeń, ze względu na sposób ich ingerencji z przestrzenią to: ogrodzenia pełne, ogrodzenie półpełne oraz ogrodzenie ażurowe.
Ogrodzenie półpełne
Ogrodzenia półpełne to przede wszystkim murowane podpory uzupełnione różnego rodzaju przęsłami, zazwyczaj wykonanymi z drewna lub metali, rzadziej z betonu. Wygląd takiego odrodzenia jest bardzo dekoracyjny, a jednocześnie zapewnia minimalną ilość prywatności mieszkańcom. Ogrodzenie wygląda na solidne i potrafi wytrzymać spore obciążenie. Ogrodzenia półpełne to także ogrodzenie panelowe oraz drewniane płoty o szerokich sztachetach. To kompromisowe rozwiązanie pasuje niemal wszędzie – z jednej strony nie przeszkadza mijającym je przechodniom, a z drugiej zapewnia komfort podczas przebywania w ogrodzie.
Ogrodzenie pełne
Ogrodzenie pełne to po prostu płot całkowicie odgradzający posesję od otoczenia. Najpopularniejsze typy tego rodzaju ogrodzeń to różnego rodzaju mury i murki wykonane najczęściej z kamienia, cegieł, czasem też z otoczaków lub innych elementów zatopionych w zaprawie. Żeby mur nie sprawiał przytłaczającego wrażenia, często podczas budowy wykonuje się w nim otwory (prześwietla), które wizualnie odciążają konstrukcję. Do tej grupy zaliczane są też drewniane lub metalowe parkany, a także żywopłoty, które tworzą ścisłą i nieprześwitującą ścianę. Pełne ogrodzenia to czasem konieczność – hałas i kurz przy ruchliwej ulicy to przekleństwo tamtejszych mieszkańców, trudno jest też wytrzymać, gdy koło płotu chodzi wielu ludzi, bo, niestety, spora część z nich odruchowo zagląda na posesję. W takim wypadku płot, który całkowicie zasłania widok, pozwoli odzyskać prywatność, zatrzyma przynajmniej część kurzu i hałasu i pozwoli z powrotem cieszyć się ogrodem.
Ogrodzenie ażurowe
Ogrodzenia ażurowe nie zasłaniają widoku i są delikatne, nie stwarzają wyraźnej granicy pomiędzy terenem posesji, a miejscami poza jej obrębem. Ogrodzenia ażurowe wykonane są z różnych materiałów – szczególnie z siatki, metalowych paneli i drewna. Ażurowe płoty najbardziej wskazane są w zielonych podmiejskich rezydencjach, pod lasem, wśród łąk, z daleka od sąsiadów i ruchliwych szlaków komunikacyjnych. Podstawowa wada ogrodzeń ażurowych to mała wytrzymałość oraz fakt, że nie zapewniają intymności podczas pobytu w ogrodzie, bo wszystko widać przez nie jak na dłoni. Z drugiej strony, istnieje niewielkie zagrożenie, że płot zostanie przewrócony przez wiatr lub śnieg. A porady, z czego zbudować ogrodzenie i które wybrać do swojego ogrodu, można przeczytać w naszym wcześniejszym poście z tego miesiąca.