Barwinek i bukszpan przypomną Ci o wiośnie
Barwinek i bukszpan to dwie bardzo popularne w Polsce rośliny zimozielone
O ich wyjątkowym charakterze decyduje też fakt, że są to rośliny liściaste, a nie iglaki, które zieloną barwą podczas zimowych miesięcy nikogo nie dziwią. Między innymi ze względu na to, że nawet podczas zimowych miesięcy bukszpan i barwinek dają nadzieję na powrót wiosny, rośliny te stały się symbolem świąt Wielkiejnocy.
Bukszpan
Bukszpan to zazwyczaj niewielki krzew o bardzo gęstych gałązkach pokrytych okrągłymi lub owalnymi listkami o skórzastej strukturze i błyszczącej powierzchni. W sumie do tej grupy należy około 30 gatunków, ale w naszym klimacie rośnie tylko kilka z nich.
Wymagania glebowe oraz pogodowe bukszpanu są bardzo niewielkie - może on wytrzymać bez problemów długotrwałą suszę, silne mrozy, intensywne opady deszczy czy gwałtowny wiatr. Może rosnąć w cieniu, słońcu lub półcieniu i wszędzie czuje się równie dobrze. Ponadto łatwo się rozmnaża poprzez sadzonki pędowe.
Bukszpan jest rośliną długowieczną i rośnie dość powoli, jednak bardzo dobrze znosi cięcie i formowanie, więc można spróbować nadawać mu w ogródku interesujące kształty.
Trzeba jednak pamiętać, że przycinane krzewy potrzebują więcej odżywiania, bo pozbawianie gałązek skutkuje zwiększonym wzrostem, a osłabiona tym roślina może zacząć chorować. Aby krzaczki bukszpanu wyglądały ładnie, nie potrzebują one na szczęście dużo zabiegów, więc nawet zapracowany albo niedoświadczony ogrodnik poradzi sobie z opieką nad nimi.
Bukszpan w ogrodzie można zastosować między innymi jako żywopłot, otoczki klombów, ozdobne akcenty w większych kompozycjach, roślina nadaje się także na bonsai, tym bardziej że jest odporna. Czasem używa się drewna bukszpanowego – jest ono wyjątkowo trwałe i wygląda estetycznie, więc korzystają z niego przede wszystkim artyści i rzemieślnicy.
Barwinek
Barwinek to niewielka zimozielona krzewinka, która świetnie nadaje się na roślinę okrywową, bo jej cienkie pędy i dość duże liście rozrastająca się szybko i tworzą w krótkim czasie ładną połać zieleni.
Roślina osiąga wysokość około 30 centymetrów i przez cały rok wygląda właściwie identycznie – jedyny moment, na który warto zwrócić uwagę to wiosna, kiedy pomiędzy liśćmi pojawiają się spore kwiaty o intensywnie niebieskiej barwie oraz jasnozielone nowe pędy.
Barwinek ma niewielkie wymagania glebowe, rośnie wszędzie i dobrze znosi zacienienie, preferuje lekko kwaśny odczyn gleby. Jest to jedna z niewielu roślin, która tolerować będzie całkowicie zacienione stanowiska, a na dodatek będzie się tam ładnie prezentować. Barwinek lepiej rośnie na nizinach, ponieważ w górach i innych bardziej zimnych rejonach może być narażony na przemarzanie.
Barwinek rozmnaża się wegetatywnie, poprzez ukorzenianie pędów, więc w ogrodzie trzeba wyraźnie wydzielić mu miejsce - niepilnowany zajmie taką ilość miejsca, jaka będzie dla niego dostępna. Barwinek dobrze nadaje się na roślinę okrywową pod wszystkie rodzaje drzew i krzewów, w tym iglaste i owocowe.
[zdjęcia: Franc Le Blanc, Foo_fighter]