Krokusy i przebiśniegi jako zwiastuny wiosny
Za oknami króluje jeszcze zima, przymrozki w nocy nadal dają nam się we znaki, jednak wiosnę czuć już w powietrzu, szczególnie w pogodne i słoneczne dni. Spragnieni pięknej pogody i powrotu ciepłych miesięcy szukamy w ogrodzie dowodów na to, że wiosna nadejdzie już niedługo.
Za oknami króluje jeszcze zima, przymrozki w nocy nadal dają nam się we znaki, jednak wiosnę czuć już w powietrzu, szczególnie w pogodne i słoneczne dni. Spragnieni pięknej pogody i powrotu ciepłych miesięcy szukamy w ogrodzie dowodów na to, że wiosna nadejdzie już niedługo.
Pierwszymi jej zwiastunami są właśnie krokusy i przebiśniegi, które potrafią kwitnąć nawet pod cienką śniegową pierzynką. Nie da się ukryć – wiosna tuż, tuż! Krokusy, zwane także szafranami, to niewysoka roślina osiągająca około 15 centymetrów wysokości. Kolorowe kwiaty już w lutym i marcu zdobią rabaty, często krokusy sadzone są także w obrębie trawników. Oprócz walorów ozdobnych szafran ma także ważną rolę w sztuce kulinarnej – znamiona słupka tej rośliny to najdroższa na świecie przyprawa. Aby uzyskać kilogram szafranu, potrzebne jest aż 150 000 kwiatów! Szafran nadaje potrawom intensywną, żółto-pomarańczową barwę, jednak dodany w zbyt dużej ilości powoduje gorycz. W dawnych wiekach stosowany był jako afrodyzjak oraz naturalny barwniko intensywnym kolorze i dość dużej trwałości.
Krokusy są łatwe w uprawie, rosną praktycznie na każdym rodzaju gleby, preferowane przez nie stanowisko to podłoże piaszczysto-próchnicze. Krokusy najlepiej rosną w pełnym słońcu, co odpowiada ich naturalnym siedliskom na łąkach, szczególnie w górach. Krokusy rozmnażają się wegetatywnie przez bulwocebule przybyszowe, gatunki botaniczne można również hodować z nasion, jednak trzeba być wówczas przygotowanym na to, że kwiaty pojawią się dopiero po 3 latach od siewu.
Przebiśniegi pojawiają się w podobnym czasie jak krokusy i razem z nimi stanowią pierwszą oznakę kapitulacji zimy. Śnieg im nie przeszkadza, łapią pierwsze ciepłe promienie słoneczne i zdobią już nasze ogrody.
Przebiśniegi naturalnie występują w poszyciu leśnym, w Polsce można ten gatunek spotkać w stanie dzikim, trzeba jednak pamiętać, że jest on chroniony i nie wolno go zrywać. Przebiśnieg to jednak przede wszystkim roślina ozdobna, bardzo popularna ze względu na łatwość uprawy, wysoką tolerancję na różne warunki atmosferyczne i przede wszystkim swoją rolę zwiastuna wiosny.
Śnieżyczka przebiśnieg to roślina miododajna, posiada także właściwości lecznicze, ALE nigdy nie należy wykonywać prób z samodzielnym jej stosowaniem, bo roślina jest trująca i toksyczna.
Roślina osiąga wysokość nieprzekraczającą 30 centymetrów, często tworzy ozdobne, gęste kępki. Najlepiej rośnie na lekkiej glebie wapiennej lub próchniczej, preferuje stanowiska cieniste i półcień. Roślina nadaje się do pędzenia – przeniesiona do pomieszczenia o temperaturze około 8-12 stopni śnieżyczka zakwitnie po około 3 tygodniach.
Wystarczy więc drobny gest, żeby witać wiosnę z wyprzedzeniem w swoim domu. Warto spróbować!
[zdjęcia: bortescristian, Joost J. Bakker IJmuiden, Arenamontanus, catlovers]