Spędzanie czasu na świeżym powietrzu w ogrodzie przysparza nam tyle radości dlatego, że wreszcie uciekamy z pomieszczeń biurowych i własnych mieszkań, gdzie ogranicza nas zamknięta dachem przestrzeń. Tymczasem w ogrodzie, gdzie zazwyczaj pozbawieni jesteśmy tego ograniczenia możemy wreszcie poczuć przestrzeń i odetchnąć pełną piersią. Są jednak miejsca w ogrodzie, gdzie dach jest bardzo przydatny.

płot drewniany

 

 

Chyba każdy z nas oglądał perypetie Kargula i Pawlaka i doskonale pamięta kwestię: „Podejdźno do płota”. W słynnej scenie z płotem w komedii „Sami swoi” zawarta jest kwintesencja funkcji płotu. To dzięki niemu mamy poczucie bezpieczeństwa i intymności na swojej posesji, to on odgradza nas od sąsiadów, wyznaczając nieprzekraczalne granice naszej działki. To przy nim obstawiając przy swoim kłócili się bohaterowie sąsiedzkiej sagi.

O zasadności budowy ogrodzenia nie ma co dyskutować. Każda posesja musi być ogrodzona, nikt z nas nie wyobraża sobie domu, czy działki, na które każdy może wejść. Wyższość płotu nad metalową siatką także jest przesądzona, bo nawet tak ważny argument jak ekonomia wcale nie świadczy na korzyść siatki. Współczesna oferta pozwala na szybkie i niedrogie, a przy tym bardzo estetyczne i dekoracyjne ogrodzenie. Warto więc przyjrzeć się bliżej możliwościom jakie mamy przy wyborze i budowie płotu. Jeśli płot ma spełniać swoje podstawowe funkcje, to musi odgradzać nas od otoczenia, w tym także ograniczać możliwość zaglądania na naszą posesję, a także być trwały, by nie trzeba było go wymieniać co 5 lat. Wbrew panującym opiniom współczesne drewniane płoty, dzięki nowoczesnym metodom impregnacji ciśnieniowej drewna są bardziej trwałe niż metal czy beton. Płoty drewniane ładnie komponują się z otoczeniem domu i ogrodem, a ponadto są w pełni ekologiczne.

 

Jaki płot wybrać?

Rodzajów drewnianych płotów jest bardzo dużo, a każdy najlepiej sprawdza się w innej roli. Musisz więc zadać sobie pytanie czego oczekujesz od swojego ogrodzenia i czemu ono ma służyć. Każdy, kto szuka prywatności lub chce osłonić się przed kurzem i zgiełkiem z ulicy powinien wybrać ogrodzenie pełne, np. Płot Hamburg, albo Płot Omega z dwoma łukami lub Płot Lubeck, które także doskonale osłaniają nas przed wzrokiem przechodniów. Tego typu ogrodzenie pełne składa się zwykle z poziomo ułożonych listew, otoczonych ramą. Niektóre modele produkowane są z lamelami ułożonymi skośnie np. Płot V-mate lub Płot V-mate z łukiem omega. Zaletami ogrodzenia pełnego jest duży komfort, który zapewniają. Atutem drewnianych płotów jest nieograniczona wprost możliwość estetycznych wykończeń i ozdobnych zwieńczeń, dzięki np. Słupkom ozdobnym, Zakończeniom Piramida lub Zakończeniom kula z kołnierzem. Jeśli nie chcesz zupełnie odgradzać się i izolować od sąsiadów czy przechodniów, to możesz pomyśleć o ogrodzeniu w formie drewnianej kratki o znacznie rzadszej zabudowie. Tego typu płoty nie tworzą litej ściany płotu, jak w przypadku ogrodzeń pełnych, a jedynie stanowią delikatnie wyznaczoną granicę działki. Bardzo estetycznie wyglądają w ogrodzie płoty myśliwskie lub zwykłe płoty i furtki sztachetowe, które znowu wracają do łask. Ciekawą propozycją, świetnie aranżującą przestrzeń ogrodu są niskie płoty ażurowe, np. Płot Essen z łukiem, albo Płot i furtka Frankfurt czy też Płot i furtka Sprewald. Te gustowne ogrodzenia nie odciągają uwagi od roślinności w ogrodzie, a często pozwalają się w nią łagodnie wkomponować. Niskie drewniane płoty są świetną podporą dla roślin pnących, które gdy już porosną gęsto płot tworzą rodzaj swoistego żywopłotu. Porośnięty winoroślą płot daje dużo radości późnym latem, gdy winogrona dojrzewają lub jesienią, gdy mieni się kolorami jesiennych liści. Drewniane płoty mogą łączyć w sobie zarówno klasyczną formę, dzięki szlachetnej fakturze drewna, jak i wzornictwo, które nigdy się nie starzeje, dzięki czemu nie jest to ogrodzenie w stylu, który już za chwilę wyjdzie z mody. To bardzo ważne, by przy decyzji o budowie płotu pamiętać, że nie jest to inwestycja na jeden sezon.

By Ogrody Jagram