Montaż płotu? Nic prostszego! Panele ogrodzeniowe, takie jak płoty oraz kratki montuje się analogicznie.

Oto instrukcja, która ułatwi Państwu dobór niezbędnych akcesoriów montażowych, a także przeprowadzi Państwa krok po kroku przez proces montażu ogrodzenia panelowego

 

Do zamontowania N paneli ogrodzeniowych potrzebne będzie:

N + 1 słupków (kantówek drewnianych)

N + 1 szpiców metalowych (tyle samo co słupków)

N x 4 łączników z wkrętem

(N + 1) x 2 wkrętów fi 8 x 50 mm

(N x 4) x 2 wkrętów fi 3 x 35 mm

Do montażu płotu najlepiej stosować słupki o przekroju 9x9 cm, do montażu kratek - 7x7 cm. Stosujemy słupki min. 20 cm wyższe niż wysokość panelu płotowego lub kratki.

Narzędzia do montażu:

- poziomica,

- miarka,

- wkrętarka,

- młotek,

- kawałek drewna do wbijania szpiców,

- żyłka  

 

Montaż: Panele płotowe, kratki i pergole ogrodowe montuje się do podłoża przy pomocy drewnianych słupków osadzonych w szpicach lub podstawkach metalowych. Szpice służą do montowania kratek w gruncie i odizolowania ich od kontaktu z gruntem.  Podstawki montażowe są zalecane do ustawienia słupków na twardym podłożu. Panele do słupków przykręca się przy pomocy metalowych łączników z wkrętem. Potrzeba 4 łączników na 1 kratkę. 

 

Krok 1. Wbij szpic do ziemi przy pomocy młotka i kawałka drewna (żeby nie uszkodzić szpica). Szpic powinien być wbijany tak, żeby dziurki na wkręty znajdowały się na ściance, która nie będzie przystawała do przęsła płotowego. Co kilka uderzeń sprawdzaj poziomicą czy wbijasz szpic pionowo. Szpic powinien wystawać z ziemi na 15 cm. Dzięki temu słupek znajdować się będzie powyżej poziomu gruntu, co uchroni go przed gniciem.

Uwaga! Kawałek drewna, który wkładamy w szpic przy wbijaniu go w ziemię ma za zadanie ochronić szpic przed uszkodzeniem lub odkształceniem w przypadku, gdy wbijalibyśmy szpic jedynie przy pomocy młotka. Najlepiej, żeby kawałek drewna był przekrojem zbliżony do słupka, który będziemy później wkładać w szpic.  

Krok 2. Wyznacz grubą żyłką linię, wzdłuż której będziesz montować płot.     

 

Krok 3. Włóż słupek w szpic i przykręć wkrętami z przeciwległych stron, sprawdzając przy tym pion. Do umocowania słupków w szpicu wystarczy użyć 2 wkrętów fi 8 x 50 mm. Wkręty należy wbić po 1 z każdej strony, obojętne w której dziurce. W przypadku gdy po włożeniu słupka w szpic słupek jest przekrzywiony, można go naprostować w trakcie wkręcania wkrętów.      
 
 
 
Krok 4. Przykręć łączniki, na których opierać się będzie przęsło i przyłóż je, by wyznaczyć miejsce wbicia kolejnego szpicu.
 
Krok 5. Przykręć przęsło kilka centymetrów nad ziemią, by nie narażać go na kontakt z wilgotnym podłożem. Przęsło do słupków przykręca się za pomocą dwóch wkrętów fi 3 x 35 mm.
 
 
Krok 6. Postępując analogicznie zamontuj pozostałe panele ogrodzeniowe.  

 

Czytaj też:

Instrukcja montażu kratek oraz paneli płotowych na twardej powierzchni

Jak samemu zbudować płot? Podejdźno do płota, czyli po co nam płot?